Pojem „stres“ slýcháme tak často, že si možná neuvědomujeme, že lidé mají na mysli různé věci, když mluví o stresu. Co je to vlastně stres a co si pod tímto pojmem lidé představují?
Co je to stres?
Nejprve odpověď na otázku: „Co je to stres?“. Termín „stres“ označuje reakci, kterou máte, když čelíte okolnostem, které vás nutí jednat, měnit nebo se nějakým způsobem přizpůsobovat, abyste se udrželi na nohou nebo abyste udrželi rovnováhu. (Samotným okolnostem se říká „stresory“, ale o nich si povíme více později).
Tato stresová reakce, známá také jako reakce „bojuj, nebo uteč“, spouští ve vašem těle mnoho mimovolních změn, které vám dodávají další příval energie, abyste mohli bojovat nebo utíkat před domnělými hrozbami. Tato reakce pro nás byla užitečná v dřívějších dobách, kdy většina stresů, kterým jsme čelili, byla fyzická. Tento příval fyzické energie byl v mnoha případech potřebný k tomu, abychom se udrželi naživu. V dnešní době je však stále více našich hrozeb psychických – pracovní stres, mezilidské konflikty atd. a tato reakce na stres, která nás ve skutečnosti může přimět k méně jasnému myšlení, není vždy nutná nebo dokonce užitečná.
Chronický stres
Pokud se se stresory setkáváte často a zjistíte, že tyto situace máte jen málo pod kontrolou, hrozí vám chronický stres, který může mít na vaše zdraví mnoho negativních dopadů. Dlouhodobě aktivovaná stresová reakce, při které se vaše tělo nedostane zpět do stavu uvolnění, může zatížit váš organismus a způsobit, že budete přetíženi a zároveň vyčerpáni. Studie o zdraví a stresu ukázaly, že stres může být příčinným nebo přispívajícím faktorem prakticky všech závažných onemocnění, protože chronický stres může snižovat imunitu.
Základy zvládání stresu
Bez ohledu na to, jaký je původ vašeho stresu, existuje několik základních kroků, které můžete podniknout, abyste stres, který zažíváte, zvládli. Zkuste ke stresu přistupovat ze tří úhlů pohledu:
1. Rychlá úleva od stresu
Rychlé úlevy od stresu sice samy o sobě nepředstavují kompletní plán zvládání stresu, ale jsou vynikající první obrannou linií proti účinkům chronického stresu. Mohou vám totiž pomoci vypnout stresovou reakci vašeho těla a reagovat na stresory, kterým čelíte, z klidného (nebo klidnějšího), uvolněnějšího místa. To vám pomůže efektivněji se vypořádat s tím, co je stres, a zároveň si udržet lepší zdraví. Mezi běžné strategie pro rychlé zmírnění stresu patří dechová cvičení nebo používání humoru.
2. Řešení situace
Tento krok je trochu individuálnější, ale zvládání stresu je důležitým klíčem. Jak již bylo řečeno, vystresovaní a přetížení lidé nejsou vždy v nejlepší pozici pro řešení problémů. Jakmile se ocitnete v klidnější situaci, můžete pracovat na řešení toho, co stres ve vašem životě způsobuje.
Stres ve vztazích? Zkuste se naučit některé zdravé komunikační strategie nebo asertivní komunikační dovednosti. Stres v zaměstnání? Naučte se najít uspokojení v současném zaměstnání nebo podnikněte kroky k přechodu do nového. Stres spojený s penězi? I ten můžete zvládnout pomocí některých technik zvládání stresu a zdrojů finančního poradenství. Někdy je ve hře i sebesabotáž a je třeba se naučit některé strategie, abyste přestali být sami sobě největším nepřítelem).
3. Dlouhodobé zvládání stresu
Další důležitou součástí plánu zvládání stresu je mít ve svém životě nějaké pravidelné aktivity, které vás doplní a pomohou vám stát se odolnějšími vůči tomu, co je stresem ve vašem každodenním životě. Místo toho, abyste čekali, až budete stresem zahlceni, pokud si z určitých činností uvolňujících stres uděláte zvyk, budete méně reagovat na stresory, když je zažijete, a budete schopni je lépe zvládat, když jim budete čelit. Mezi tyto návyky patří meditace, cvičení a pravidelné praktikování zábavy. Můžete se také naučit strategie, jak se stát emočně odolnějšími.