Máme své děti, vychováváme je až do mladé dospělosti a stejně jako rostlinu nebo keř je prořezáváme, tvarujeme a živíme co nejvíce znalostmi, radami a moudrostí. Dokud jsou doma, podílíme se na jejich rozhodování, chráníme je před nebezpečím a pomáháme jim proplouvat klikatými cestami života. Pak odcházejí z domova na univerzitu nebo do svého prvního samostatného bydlení.
V rodičovství je taková intenzita, že když se naše děti rozvětví do světa, není divu, že se můžeme přistihnout, jak pláčeme do jednoho z jejich triček, zejména pokud jsme se jako rodiče silně identifikovali. Víme také o některých nebezpečích a pokušeních, která na ně v tom velkém světě čekají. Ztráta každodenní interakce a stálé přítomnosti našich potomků může působit jako ztráta.
Můžeme mít pocit, že naše práce skončila a děti nás už nepotřebují, ale to prostě není pravda. Stále budou přicházet SOS telefonáty s prosbou o radu, další peníze na útratu, balíčky s jídlem a samozřejmě s dotazem, zda si mohou domů přinést prádlo.
I když vaše děti nejsou doma, stále vás potřebují. Smiřte se s tím, že vás budou potřebovat jiným způsobem, až se odstěhují. Život plyne a plyne a my, naše vztahy, naše potřeby také. Nic nezůstává stejné a my se neustále vyvíjíme, měníme a rozvíjíme.
Věřte, že jste svou práci odvedli nejlépe, jak jste mohli, a ať je to jakkoli těžké, máme své děti s vědomím, že jednou vyletí z hnízda a naše role se bude zmenšovat, až se vydají do světa a budou si tvořit vlastní životy.
Nejlepším mechanismem pro zvládnutí situace je příprava! Obvykle budete mít dostatek času na oznámení, proto je třeba tento čas využít moudře. Začněte připravovat věci, dokud jsou vaše děti ještě s vámi. Dívejte se na to jako na příležitost k druhému pokusu. Přemýšlejte o všech věcech, které byste chtěli udělat. Koníčky a plány, které možná během let výchovy dětí zůstaly ležet ladem.
Vyhněte se pocitu nadbytečnosti, když děti odejdou z domova
Akce
Jde o to vytvořit si nové návyky a rutinu, které vyplní velký časový prostor, jenž vám nyní zbude. Pokud jste vždycky chtěli něco vyzkoušet, teď je ten správný čas. Najděte si to, co vám vyhovuje. Nezapomeňte, že pokud něco zkoušíte poprvé, říká se, že změna návyku trvá 28 dní, takže vytrvejte. Naučte se hrát na hudební nástroj, přihlaste se do kurzu malování, cvičte. Domluvte si setkání s přáteli, vytvořte si nové zvyky, abyste měli nějaké lešení, které vás v prvních týdnech a měsících podrží. A budete si mít o čem povídat, až uvidíte své děti a budete s nimi mluvit po telefonu. FaceTime z různých míst, aby věděly, že jste v pořádku a zvládáte to. Tím, že jim dáte najevo, že jste v pořádku a žijete svůj nejlepší život, je povzbudíte, aby dělaly totéž.
Komunikace je důležitá
Popovídejte si o tom, jak se posunout dál, a dejte jim vědět, jak se cítíte a jak je pro vás důležitý pravidelný kontakt/návštěvy. Dejte jim také vědět, že bez ohledu na cokoli mohou vždy přijít domů, pokud věci nepůjdou podle jejich představ. Mnoho skvělých věcí se objeví, když sejdete z cesty! Pokud chcete, nedělejte v jejich ložnici příliš mnoho změn, aby měli při návštěvách pocit „jsem doma“.
Nechcete je přece brzdit nebo se cítit provinile za to, že si užívají nezávislosti.
Budoucnost
Když jsou děti pryč, můžete si udělat čas na skutečné sblížení s partnerem. Možná si budete muset trochu zvyknout na to, že jste spolu sami, ale zapracujte na tom a z dlouhodobého hlediska to může být pro vás oba skvělé. Vyhraďte si čas na společné aktivity a zařaďte do svých plánů rande. Pokud chcete mít pocit „lásky ve vzduchu“, musíte na tom pracovat.