Jak být dobrým přítelem: Postup v 8 krocích: Jak se stát přítelem?

Jak být dobrým přítelem: Postup v 8 krocích: Jak se stát přítelem? Přátelství

Všichni víme, že obklopit se skvělými přáteli je důležitou součástí štěstí. Je však pravděpodobné, že jste dříve měli skupinu přátel, se kterými jste byli v každodenním kontaktu, ale s přibývajícími lety je pravděpodobně stále těžší zůstat s těmito důležitými lidmi v neustálém kontaktu.

Jaké je tedy tajemství udržení těchto vztahů? Trik spočívá v tom, že musíte být v životě aktivní. Jinými slovy, pokud chcete, aby lidé ve vašem životě zůstali, musíte být především dobrými přáteli.

V tomto článku si povíme o osmi realizovatelných strategiích, které můžete použít, abyste byli dobrým přítelem. Nejprve si však povíme o hodnotě přátelství a o tom, jak souvisí se štěstím.

Proč je důležité mít přítele?

Je téměř nemožné správně popsat význam přátel v našem životě. Jsou tu, když potřebujeme rameno, na kterém se můžeme vyplakat, když potřebujeme světlo ve tmě, když potřebujeme partnera na výlet, když jsme na dně a když se potřebujeme s někým zasmát.

Nelze popřít, že dobří přátelé mají pozitivní vliv na naše celkové zdraví. Jsme veselejší a šťastnější a máme tendenci nemyslet na záležitosti, které nás nejvíce trápí, když jsme obklopeni svými přáteli – lidmi, kteří nás bezpodmínečně milují. Konkrétně existují tři způsoby, jak vám může budování silné sítě přátel pomoci:

1. Spojíte se s podobně smýšlejícími lidmi.

Na přátelích je dobré to, že si můžete vybrat, kdo jimi bude. Ve svém životě potkáte mnoho lidí – pravděpodobně spolupracujete s více než desítkou lidí – ale je jen několik lidí, kteří zůstanou vašimi přáteli po dlouhou dobu. Jsou to lidé, kterým je dovoleno nahlédnout do vašeho života a podílet se na vašich smutných i šťastných chvílích.

Vašimi přáteli se stávají lidé, se kterými sdílíte určitou míru kompatibility. Možná máte stejné názory na důležité věci. Tato duševní kompatibilita vám dává možnost sdílet s přáteli své myšlenky bez většího citového úsilí.

2. Přátelé vás činí šťastnými.

Trávení času s přáteli vás činí šťastnějšími. Když jste obklopeni lidmi, kteří jsou pro vás oporou, cítíte se lehčí. V prostředí, které vás neodsuzuje, se snadno podělíte o své nápady a myšlenky.

Diskuse s přáteli a sdílení svých obav a starostí s nimi vás činí méně úzkostnými. Cítíte se také bezpečněji, protože víte, že si máte s kým promluvit a že nejste sami. Od rodinných problémů až po špatný den v práci, můžete zavolat svému příteli a říct mu o věcech, které vás trápí.

Ve skutečnosti vás přátelé většinou nenechají trpět v tichosti. Neustále vás kontrolují a snaží se vám pomoci řešit všechny druhy situací.

3. Přátelé z vás udělají lepšího člověka.

Naše osobnost a chování jsou ovlivněny prostředím, kterému jsme vystaveni, a přátelství nás vybízí, abychom byli lepší verzí sebe sama. Lidé touží po společnosti, protože nemohou přežít v izolaci. Přátelé hrají důležitou roli v tom, že vás chrání před osamělostí a pomáhají vám stát se člověkem, kterým chcete být.

Jak být dobrým přítelem

Dobrý přítel je vše, co potřebujeme, abychom unesli šílenství tohoto života. Jak ale můžeme definovat „dobrého přítele“? Jaké vlastnosti dělají člověka dobrým přítelem? Je to něco, s čím se rodíme, nebo si tyto vlastnosti můžeme osvojit, když rosteme?

Existuje známý citát, který říká: „Člověk se pozná podle toho, v jaké společnosti se pohybuje“. Není však místo toho, abychom určovali, s jakým přítelem bychom měli trávit svůj čas, důležitější být dobrým přítelem a jít ostatním příkladem?

Uvědomujeme si, jak je důležité mít dobrého přítele. Nelze popřít, že dobří přátelé hrají důležitou roli při ovlivňování naší osobnosti. Než však začneme očekávat, že druzí budou našimi dobrými přáteli, měli bychom se zaměřit na to, abychom se zlepšili sami a byli takovými lidmi, jakými chceme, aby byli ostatní.

Proces, jak se stát dobrým přítelem, není časově omezen. Život je především o učení. Je pochopitelné, že děláme chyby, ale vždy bychom se měli poučit ze svých minulých chyb a vědomě se snažit je neopakovat.

Proměna v dobrého přítele není vědecký proces, ale existuje osm kroků, které vám mohou pomoci stát se takovým přítelem, který je tu vždy pro druhé.

1. Buďte vždy nablízku.

Krátký příběh pro děti vypráví o dvou kamarádech, kteří se během výletu do džungle setkali s medvědem. Ve snaze zachránit mu život vylezl jeden z kamarádů na strom a nechal svého přítele za sebou. Ten byl dostatečně bystrý, aby se z nebezpečí vykroutil, ale když šlo do tuhého, svého přítele opustil.

Dobrý přítel vám bude vždy nablízku a pomůže vám překonat zlé časy.

Příběh se nás snaží naučit, že jako přátelé máme povinnost být tu pro své přátele, když je potřebujeme. Přátelit se s někým, abyste mohli jezdit na zábavné výlety, je dobré, ale váš přítel také potřebuje, abyste tu pro něj byli, když vás opravdu potřebuje. Pokud například váš přítel trpí finanční krizí, měli byste udělat krok vpřed a ujistit ho, že jste tu pro něj a že se na vás může obrátit, pokud bude potřebovat jakoukoli pomoc.

Někteří lidé zůstávají přáteli, když jsou věci šťastné a příznivé, ale rozcházejí se, když se věci zvrtnou. Nechtějí být u toho, když se někdo vyrovnává se ztrátou milované osoby nebo je propuštěn z práce. Dobrý přítel tu však bude a ujistí člověka ve špatných časech, že se vše vyřeší.

2. Buďte laskaví.

Být ohleduplný a laskavý neznamená, že byste se měli oddávat lichotkám. Pokud si myslíte, že se váš přítel mýlí, vždy mu můžete sdělit své obavy. Své myšlenky byste však měli vždy sdílet zdvořilým tónem. Nemusíte jim bez obalu říkat, že by měli dělat to či ono jen proto, že máte pocit, že vaši přátelé potřebují poučit.

To, že si k vám dotyčný přišel pro radu, vám nedává právo ho ponižovat nebo mu dávat pocit, že je méněcenný.

3. Nejdříve naslouchejte, pak teprve říkejte.

I když máte v srdci dobrý úmysl, pokud budete příliš rychle kritičtí, dáte svým přátelům pocit, že za vámi nemohou přijít, aby s vámi prodiskutovali svůj problém, pokud nebudou jednat podle vašich rad. Je dobré dávat přátelům upřímné rady, ale je také důležité vžít se do jejich situace a podívat se na problémy jejich očima. Vždy dejte svým přátelům příležitost vysvětlit jejich pohled na věc a jejich situaci. Poté jim nabídněte rady, podle kterých mohou snadno jednat.

4. Nedržte se zášti.

K neshodám může dojít všude a téměř mezi všemi. Může nastat situace, kdy nebudete souhlasit s tím, co váš přítel říká, a to může vést k tomu, že se vy dva trochu nepohodnete. Drobné hádky jsou v pořádku, ale není dobré přerušovat vztahy s přáteli kvůli malichernostem.

Až budete mít oba dostatek času na vychladnutí, měli byste zášť pustit z hlavy a znovu spolu začít mluvit. Dobrý přítel se snaží se svými přáteli znovu navázat kontakt a nedovolí, aby malicherné problémy pošramotily jejich společná pouta.

5. Nebuďte závistiví.

Váš přítel může mít všechno, co jste si kdy přáli: dobré známky, lukrativní práci, šťastnou rodinu, pěkný byt atd. A když se vám v životě nedaří tak, jak byste si přáli, je pochopitelné, že vůči svému příteli pocítíte trochu závisti.

Pokud se však touto žárlivostí necháte ovládat, zničí to vaše přátelství. Místo toho, abyste kamarádovi záviděli jeho život, měli byste být za něj rádi. Kdyby se vaše role obrátily a byli byste to vy, kdo má všechno vyřešené, nechtěli byste, aby vaši přátelé oslavovali vaše úspěchy?

Z negativity nevzejde nic dobrého. Sabotuje vztahy a způsobuje, že se lidé rozcházejí. Kdykoli vás napadne negativní myšlenka, okamžitě ji nahraďte pozitivní. Vzpomeňte si na chvíle, kdy tu pro vás váš přítel byl, stál po vašem boku a oslavoval vaše šťastné okamžiky. Dobrý přítel má vždy radost z úspěchů svého přítele. Ve skutečnosti pomáhá svým přátelům stoupat po žebříčku úspěchu.

6. Přijměte je takové, jací jsou.

Vy a vaši přátelé se můžete vzájemně doplňovat, ale mohou se vyskytnout určité problémy, ve kterých s vámi přátelé nesouhlasí. Například váš přítel je možná introvert, který nerad chodí na večírky pozdě v noci. Pokud vaše představa o trávení volného času spočívá v návštěvě hlučných barů a opíjení se v sobotu večer a váš přítel se zdvořile vymluví, neberte si to k srdci. Neříkejte svému příteli, že se musí změnit.

Vaše představa o zábavě a radovánkách může být úplně jiná než jeho. Zatímco vy možná milujete večírky, váš přítel si s vámi raději dá skleničku na klidném místě. Oceňte preference svého přítele, a když s vámi plánuje strávit nějaký čas, pokuste se vybrat místo, kde si můžete společně užít kvalitní čas.

Nutit přítele k účasti na činnosti, která se mu nelíbí, je arogantní a sobecké. Vysílá to vašemu příteli zprávu, že vás jeho pocity nezajímají a že na jeho názoru vám nezáleží. Vaší povinností jako dobrého přítele je dát svým přátelům prostor k oddechu. Nechte je, ať si užívají podle svých vlastních podmínek.

7. Odpusť a zapomeň.

Někdy s vámi mohou přátelé mluvit hrubě. Jejich hrubá slova vás mohou zranit. V tu chvíli jim možná budete chtít odpovědět stejně zraňující odpovědí. V tuto chvíli si však musíte sednout a zhodnotit, zda vám to za to stojí. Co dobrého přinese posílání zlých zpráv příteli, který se k vám možná choval hrubě?

Naučte se odpouštět a zapomínat. Snažte se pochopit důvod jejich nálady

I když se k vám váš přítel choval hrubě, snažte se pochopit důvod jeho špatné nálady. Protože jste jeho přítel, pravděpodobně víte, co ho trápí. I když nemají žádný ospravedlnitelný důvod s vámi takto mluvit, vždy je dobré jim odpustit a jít dál. Život je krátký, a proto bychom neměli chovat trvalou zášť.

8. Dopřejte jim nezávislost.

V každém vztahu je důležité dopřát lidem „čas pro sebe“. Bez ohledu na to, jak blízcí jste si se svým přítelem, je nezbytné nechat ho užívat si života po svém. Předpokládejme, že vy dva spolu rádi chodíte do kina, ale možná jednou chce jít váš přítel sám. Je důležité mu to umožnit. Nezdravá závislost na vašem příteli vašemu přátelství ublíží.

Tato nezávislost neznamená, že váš přítel přetrhá své vazby na vás. Každý člověk rád občas stráví nějaký čas sám, aby si mohl odpočinout a vypořádat se se svými vnitřními myšlenkami. Jako dobrý přítel byste měli ocenit, že se váš přítel podílí na péči o sebe. Místo toho, abyste v něm vyvolávali pocity viny za to, že dělá věci sám, měli byste podpořit jeho rozhodnutí věnovat si nějaký čas sám sobě.

Závěrečné slovo

Dobří přátelé jsou kotvou, která udržuje váš život stabilní. Dobrý přítel vás činí šťastnějšími, zlepšuje vám náladu a povzbuzuje vás, abyste byli lepší verzí sebe sama. Naučte se být dobrým přítelem, abyste mohli povznášet ostatní a přitahovat k sobě dobré přátele.

Ohodnotit tento článek
vztahyjakoumeni.cz
Adblock
detector