Šťastný svobodný, ale osamělý? 9 hlavních důvodů, proč se tak cítíte

Láska

Jste rádi, že jste single, ale přesto se občas cítíte osamělí?

Být single má své klady i zápory. Spousta z nás singletonů si opravdu užívá svobodu a nezávislost. Ale to neznamená, že se do nás čas od času nevloudí trochu osamělosti.

Pokud jste šťastní svobodní, ale osamělí, zde je důvod, proč se tak pravděpodobně cítíte.

1) Protože určitá míra osamělosti je základní součástí lidského stavu

Na první pohled to nezní jako moc veselá poznámka. Ale když si uvědomíme, že osamělost je do určité míry univerzálním stavem, který občas zažijeme všichni, může to nabídnout útěchu.

Nejde jen o vás, stává se to nám všem.

Významněji se to také děje, ať už jste ve vztahu nebo ne.

Chronická osamělost je strašná věc, ale realita je taková, že každý z nás se někdy v životě cítí osamělý.

A mít partnera rozhodně nezaručuje, že se tak nikdy nebudete cítit. Ve skutečnosti se osamělost může ještě zhoršit, když ji zažijete, přestože jste s někým jiným.

Existenciální myslitelé dlouho přemýšleli o roli pocitu osamělosti v lidském stavu. Například esej Thomase Wolfa ze 30. let nazvaná „Boží osamělý muž“.

V něm poukazuje na to, že si všichni představujeme, že naše vlastní osamělost je jedinečná nebo zvláštní, i když ve skutečnosti všichni tento pocit sdílíme.

Myslím, že právě tento pocit dělá osamělost tak izolující. Protože se hluboko uvnitř bojíme, že je to něco o nás, co ostatní odmítají, jinak bychom se tak necítili.

Dochází k závěru, že navzdory snaze zmírnit pocit osamělosti to nikdy nebude plně úspěšné. Navíc si myslí, že by to tak být nemělo, argumentuje tím, že určitá míra osamělosti je nejen nevyhnutelná, ale může být pro nás ve skutečnosti dobrá.

Osamělost je součástí vzestupů a pádů života a lidské zkušenosti. I když to nemusí nabídnout velkou útěchu, doufejme, že pomůže vědět, že se tak cítíme všichni.

2) Protože společnost nám říká, že už nejsme celiství

Jsem 100% šťastný, že jsem svobodný… kromě případů, kdy nejsem.

V praktické rovině si opravdu užívám flexibilitu, dobrodružství a nezávislost svobodného života. Ale vzadu v mé hlavě je také vždy část mě, která stále chce najít někoho, s kým bych mohla sdílet svůj život.

Často jsem přemýšlel, proč tomu tak je, když mě opravdu tolik baví být single. Možná je to biologický pohon, kdo ví.

Ale také si myslím, že část odpovědi spočívá v postoji společnosti k romantickým partnerstvím. Většina z nich je ve skutečnosti dost nezdravá, když se do toho zavrtáte hlouběji.

V souvislosti s partnery používáme termíny jako „druhá polovina“, aniž bychom příliš přemýšleli o sdělení, které předáváme.

Znamená to, že sám jsem jen poloviční člověk?

Samozřejmě že ne. Ale možná skryté nebezpečí pojmů jako dvojplameny nebo nalezení „toho“ spočívá v tom, že nás po lžičkách krmí představou, že v nás něco chybí.

Všichni vyrůstáme, když se nám vyprávějí pohádky o někom jiném, kdo je chybějící součástí naší skládačky.

Na psychologické úrovni není divu, že se díky tomu můžete cítit prázdní, aniž byste věděli proč.

Stále je nám vnucováno nepopiratelné kulturní přesvědčení, že mít partnera je řešením vašich emocionálních problémů. Ale co když tomu tak není?

Osobně si myslím, že ne. Myslím, že řešení je pouze v nás. Ale je snazší promítnout si naděje, že nám někdo jiný poskytne vše, co cítíme, že chybí.

3) Protože lidské bytosti jsou stavěny tak, aby byly společenskými tvory

V našem jádru jsme pevně připojeni.

V celé zvířecí říši máme jedny z nejsložitějších společenských chování. A právě to nás dostalo tam, kde jsme dnes jako nejvyspělejší druh na planetě.

Jak vysvětluje biologický antropolog z Perelman School of Medicine na Pensylvánské univerzitě, Ph.D., Michael Platt:

„Toto sociální chování je kritickou součástí naší adaptivní sady nástrojů. Umožňuje nám sejít se a dělat věci, které bychom sami nezvládli. Teprve začínáme odhalovat, jak mohou tyto mechanismy fungovat v činnostech v reálném světě, a zjištění jsou opravdu vzrušující.“

Tato silná touha po spojení je tak silná, že sociální bolest je skutečnou bolestí. Z evolučního hlediska byl strach z vynechání skutečnou hrozbou pro vaše přežití.

Existují určité instinktivní jednotky, které nemůžete ze systému jednoduše vymazat. A sociální bolest a potěšení jsou velmi reálné rysy našeho operačního systému.

4) Protože máte pocit, že vám v životě stále něco chybí

Jak jsem se již dotkl, společnost naznačuje, že odpovědi na to, co nám chybí, leží v jiném člověku, ale není to pravda.

Ale kvůli tomu se nemůžete ubránit otázce, zda někdo jiný nevyplní prázdnotu. Mohli bychom se automaticky ptát, zda by nám partner udělal lépe, když zažíváme například osamělost.

Ale jak Justin Brown tak mocně zdůrazňuje ve svém videu „Jak být šťastně nezadaný – i když chcete partnera“, je to špatný způsob, jak věci řešit.

Vysvětluje v něm svou vlastní osobní zkušenost, kdy si zároveň užívá svobodného života a zároveň touží po vztahu.

A co je nejdůležitější, nabízí jednoduché a transformační cvičení, které změní vaše myšlení a rychle začne zaplňovat všechny mezery, které cítíte ze svobodného.

Učí nás přijít na to, co u partnera hledáme, a pak se zeptat, jak můžete tyto prvky nebo vlastnosti začít přinášet do našeho života právě teď.

Je to posun, který mi otevřel oči, abych si uvědomil, kolik z nás čeká, až přijde partner, abychom si splnili určité sny.

Je to krátké video a zdarma ke shlédnutí, takže bych vám opravdu doporučil, abyste se na něj podívali, abyste získali jeho postřehy a prošli cvičením, abyste zahnali pocity osamělosti, když jste single.

5) Protože se na určité úrovni obáváte, že s vámi není něco v pořádku

Ve svém jádru je osamělost mnohem víc než být sám. Je to vlastně o tom, abyste se cítili pochopeni, spojeni a skutečně viděni ostatními.

Slovy neurovědce a odborníka na osamělost Johna Cacioppa:

„Samota je jako ledovec – sahá hlouběji, než vidíme“

Toto odpojení způsobuje pocit izolace. To znamená, že se cítíme osamělí, nejen že nám chybí společnost druhých, cítíme určitou míru vyloučení nebo pocit, že jsme nějak mimo.

Mnoho z nás, když zažijeme osamělost, se cítíme nějakým způsobem odříznuti. A to znamená, že se můžeme cítit opomenuti nebo jako bychom chyběli.

Ne vždy se cítíme smutní, když jsme sami, ale v hloubi duše se bojíme, že důvodem, proč jsme sami, je to, že nejsme chtěni, že se o nás nestaráme nebo že nás nemilují.

Tento pocit je ještě horší, když si myslíme, že ostatní lidé to tak necítí (když ve skutečnosti ano).

Zkrátka se v koutku duše bojíme, že s námi není něco v pořádku.

Někdy jsou to příběhy, které si neúmyslně vyprávíme, díky kterým se ve skutečnosti cítíme osamělí, protože nejsme sami.

Takže i když si z praktického hlediska užíváte svobodný život, neužíváte si některé závěry, které vaše mysl dělá o svobodě.

Může být užitečné zeptat se, zda smutek z toho, že jste single, pochází z toho, že vám chybí společnost partnera ve vašem životě. Nebo zda to souvisí spíše s děsivými negativními příběhy, které si vyprávíte o tom, co to pro vás znamená, když jste single.

6) Protože musíte udělat víc

Zatímco nuda a osamělost jsou odlišné zážitky, je snadné vidět, jak se mohou překrývat.

Čím více času máme k dispozici, tím snazší je upadnout do přílišného přemýšlení. Ale čím plnější je náš život s aktivitami, vášněmi, smyslem a lidmi – tím méně se cítíme osamělí.

Zkoumání nových zájmů, zaujetí se novými koníčky a zaneprázdnění a aktivní činnost může udržet nudu i osamělost na uzdě.

Nalezení spokojenosti ve vyváženém a kulatém životě často pomáhá minimalizovat jakoukoli osamělost, kterou byste mohli zažít kvůli absenci romantického partnera.

Takže i když jste šťastní nezadaní, můžete se cítit trochu osamělí, pokud vám chybí další blízké vztahy.

Jak mohu být svobodný a necítit se osamělý?

Pamatujte, že vztahy mají v životě mnoho podob, nejen romantické. Pokud se tedy cítíte osaměle single, je dobré posílit další stávající vztahy.

Všichni potřebujeme cítit lásku, i když nejsme zamilovaní. To může pocházet z rodiny, přátel, komunity nebo víry.

Ale musíte se obklopit jinými formami lásky a spojení. To může znamenat setkání s novými lidmi nebo posílení stávajících vztahů.

7) Protože se stále učíš, jak si užít samotu

Jedna z nejlepších věcí, kterou můžeme udělat pro své blaho a klid, je spřátelit se s tím, že jsme sami.

Mnoho lidí si stále plete samotu a osamělost.

První je prostě stav bytí (ten, který s sebou může přinést mnoho výhod), ale druhý je z emocionální vazby na ostatní.

Jak jsme viděli, určitá míra připoutanosti k jiným lidem je naprosto normální a nevyhnutelná. To z nás dělá lidi. Sociální izolace pro nás není nikdy dobrá. Ale spousta z nás stále pracuje na tom, abychom se naučili milovat svou vlastní společnost.

Být s ostatními se může stát zvykem. Takže když se ocitnete sami, připadáte si mimo svou zónu pohodlí.

Máme kulturu rozptýlení, která nám pomáhá vyhnout se tichému sezení sami se sebou. Ale ve skutečnosti, když to uděláte, můžete se lépe poznat.

Pocit nevolnosti a úzkosti, když nemáte někoho kolem sebe, může hraničit se spoluzávislostí.

Pokud se stále učíte, jak být sami, můžete to zaměnit za osamělost.

8) Protože emoce (a život obecně) zahrnují dualitu

Je normální cítit se osaměle, když jste single? I když jste rádi single a chcete být? Ano a ano.

Lidé jsou komplikovaní. Mnoho pocitů, které zažíváme, se může zdát paradoxní a protichůdné.

Pokud máte někdy pocit, že ve vaší hlavě existují dva hlasy, je to proto, že existují. Výzkum ukázal, jak je jedna část vašeho mozku spojena s vašimi emocemi a jiná s logickým uvažováním.

To může způsobit protichůdné pocity a myšlenky. Jak všichni víme, to, jak se cítíme, není vždy racionální.

I když protichůdné emoce ohledně něčeho (jako je být single) mohou být matoucí, je to normální. Každá životní volba a situace má své klady a zápory.

Všichni musíme přijmout dualitu, která přichází spolu se zkušenostmi.

Pravděpodobně jste slyšeli výraz „něco vám může uniknout, ale nechcete zpět“. Podobně si můžete užívat svůj single život a stále vám budou chybět určité aspekty vztahu.

Není nic špatného na tom, cítit se tímto způsobem. Usmiřovat se s touto dualitou a být s ní v pořádku, spíše než se ji snažit zatlačit, nám může pomoci přijmout, že život je občas rozpor.

9) Protože jsi stále otevřený lásce a to je úžasná věc

Být spokojený se svým svobodným stavem právě teď znamená, že dokážete ocenit pozitiva svého životního stylu. To je zdravý postoj.

Nejste zoufalí při hledání partnera. Nehledáte někoho jiného, ​​kdo by zakročil a naplnil vaše potřeby. Jste dostatečně nezávislí na to, abyste se cítili šťastně single.

Ale skutečnost, že zažíváte určitou osamělost, také zdůrazňuje, že úzké vztahy jsou pro vás důležité.

Neizolujete se ani se neodřezáváte od možnosti lásky. A to je skvělé.

Ukazuje, že vaše srdce je otevřené všemu, co může přijít v budoucnu, a že si vážíte pevných vztahů jako součásti celistvého a vyváženého života.

Na závěr: Dokážete zůstat šťastný sám a svobodný?

Jak jsme viděli, existuje tolik naprosto normálních důvodů, proč můžete být šťastní svobodní A osamělí.

Od toho, jak jsme pevně nastaveni, až po sílu našeho vztahu k sobě a ostatním v našem životě.

Míru osamělosti, kterou pociťujete, můžete snížit tím, že na sobě budete pracovat, budovat silnější sociální vazby a vytvářet plnohodnotný a vyrovnaný život.

Ale mnozí z nás také vždy občas pocítí jistou dávku osamělosti. Jde jen o to přijmout to a najít způsoby, jak se ujistit, že se vypořádáte s jakoukoli osamělostí, které čelíte.

Ohodnotit tento článek
vztahyjakoumeni.cz
Adblock
detector