Chcete se naučit meditovat, ale nevíte, jak nejlépe začít?
Nebo vás zajímá, zda vás meditace skutečně učiní šťastnými?
Nebo často přemýšlíte, jak může meditace obohatit váš život?
Pokud vám některá z těchto otázek zní povědomě, pak si přečtěte tohoto kompletního průvodce, jak začít meditovat. Budeme hovořit o výhodách meditace a různých dostupných typech meditace a poté vám podrobně popíšeme plán, který můžete krok za krokem použít k vybudování této jednoduché praxe, která vám do života dodá dávku štěstí.
16 prokázaných přínosů meditace
Pokud neznáte konkrétní výhody, které vám meditace může přinést do života, pravděpodobně se vám příliš nechce věnovat jí čas. Ale po přečtení těchto 16 výhod meditace si budete spěchat najít prostor a čas, abyste mohli začít praktikovat.
1. Zabraňuje nadměrnému přemýšlení nebo přežívání.
Stává se vám, že si v hlavě znovu a znovu přehráváte minulé rozhovory, abyste analyzovali, co tím druhý člověk skutečně myslel? A co takhle přemýšlet o všech způsobech, jak by mohlo dopadnout budoucí setkání… zejména o tom nejhorším možném scénáři?
Přílišné přemýšlení často vede k silné úzkosti. Protože však meditace přináší pocit klidu, pomáhá s kontrolou myšlenek a emocí. Rozsáhlý výzkum ukázal, jak může klid, který meditace přináší, snížit úzkostné myšlenky a pomoci lidem znovu se soustředit na své myšlení.
2. Meditace snižuje stres a úzkost.
Meditace podporuje „relaxační reakci“, což je technika, která bojuje proti „reakci bojuj nebo uteč“. Vrozená reakce „bojuj, nebo uteč“ se u jednotlivých lidí liší v závislosti na jejich minulých zkušenostech. Například pokud někdo zažil traumatickou autonehodu, může při příštím řízení auta pociťovat větší stres než ten, kdo nikdy předtím autonehodu nezažil.
Reakce „bojuj nebo uteč“ je to, co prožíváme v době stresových událostí. Tato fyziologická reakce na stres často zahrnuje zrychlený tep, zrychlené dýchání, svalové napětí a pocení. Meditace tyto příznaky snižuje tím, že snižuje srdeční tep a krevní tlak, protože záměrně uvolňujete svaly.
3. Meditace podporuje lepší kvalitu spánku.
Probouzíte se ráno s pocitem vyčerpání místo osvěžení? Levným způsobem, jak porazit nespavost, je meditace. Studie ukazují, že ti, kteří se věnují meditaci s vědomím, mohou zlepšit své spánkové návyky.
Meditace zvyšuje produkci melatoninu v mozku, který je produkován stejnou oblastí mozku, jež řídí cykly spánku a bdění. Díky tomuto zvýšení hladiny melatoninu zažijete klidnější spánek. Meditace také zvyšuje hladinu serotoninu, který mimo jiné také pomáhá regulovat spánek.
4. Meditace stimuluje produktivitu a kreativitu.
Kognitivní psycholožka Lorenza Colzato tvrdí, že meditace je účinným způsobem, jak stimulovat divergentní myšlení. Divergentní myšlení je klíčovým faktorem, který zvyšuje kreativitu a produktivitu.
Pokud patříte k lidem, kteří často musí být kreativní, pravděpodobně znáte vzrušení, které přináší výzva vyřešit daný problém. Může však být frustrující, když se při snaze dobrat se řešení cyklicky opakují stejné nápady a stejné myšlenkové vzorce, a ve skutečnosti se nikam nedostanete. Během období, kdy jste ztratili tvůrčí tok, může být obtížné dosáhnout pokroku.
Meditace stimuluje váš neokortex, což je oblast mozku, která se zabývá kreativním myšlením. Studie totiž zjistily, že lidé, kteří meditují, přemýšlejí méně strnule než ti, kteří nemeditují, což jim umožňuje být kreativnější.
5. Buduje šťastnější a pevnější vztahy.
Studie o meditaci a štěstí vysvětluje, že meditace všímavosti a soucit se sebou samým jsou prediktory štěstí. Být ve stavu štěstí umožňuje udržet si pozitivní perspektivu a mít lepší a pevnější vztahy s ostatními lidmi.
Kromě toho, abyste mohli mít pozitivní vztahy s ostatními lidmi, musíte mít pozitivní vztah sami k sobě. Tato zklidňující a soustředěná činnost vám může pomoci dostat se do kontaktu s vaším skutečným já – a čím větší úctu k sobě budete mít, tím lépe se vám bude dařit udržovat vztahy. Vašim vztahům s ostatními lidmi prospěje, když budete mít více vnitřního klidu.
Meditace vás také může naučit síle odpuštění. Odmítnutí někomu odpustit může zničit vztah, ale praktikováním meditace se můžete naučit pracovat se svými problémy a pokračovat v procesu uzdravování. Meditace pomáhá lidem zaměřit svou pozornost na vytváření trvalých vazeb a dlouhodobých vztahů s druhými lidmi.
6. Meditace snižuje pocity osamělosti.
„Časopis Psychology Today uvádí, že meditace je lékem na osamělost. Umožňuje mozku přijmout a pochopit věci, které vás činí smutnými, osamělými nebo depresivními.
Studie ukázaly, že praktikování meditace všímavosti učí vaši mysl věnovat se aktuálnímu okamžiku, místo aby se zabývala minulými událostmi nebo promítala do budoucnosti. Prostá schopnost ocenit přítomný okamžik snižuje pocity osamělosti.
7. Rozvíjí emoční sílu a odolnost.
Podle výzkumu Badriho Bajaje a Neerji Pande je psychická odolnost výraznější u všímavých lidí. Mají schopnost zvládat stresové situace a negativní emoce lépe než ostatní.
Může to být způsobeno tím, že ti, kdo praktikují meditaci, jsou schopni rozpoznat negativní myšlenky, když se objeví, a následně se přes ně přenést. Nezabývají se stresem ani negativními emocemi, které se u nich objeví. Naopak, dokáží si tyto pocity uvědomit a poté se znovu zaměřit na své myšlenky.
8. Meditace rozvíjí smysl pro soucit.
Článek časopisu „Greater Good Magazine“ vysvětluje, že meditace nám pomáhá budovat soucit se sebou samými a soucit s ostatními lidmi. Místo obav se meditace učí lidi ovládat své pocity a emoce. Při meditaci rozvíjíte smysl pro sebeuvědomění, které vám umožní dostat se do kontaktu se svými emocemi. Toto sebeuvědomění vám pomůže zachytit jemné signály, které vysílá vaše tělo a nálada, a podle toho se přizpůsobit.
Dále bylo prokázáno, že lidé, kteří meditují, nejsou unaveni soucitem. K únavě ze soucitu dochází, když se lidé emocionálně uzavřou a odvrátí se od druhých, kteří trpí, aby se ochránili před prožíváním zástupného traumatu. Ti, kdo meditují, se dokáží přirozeně chránit před tísnivými pocity, které prožívají druzí lidé, a místo toho jednají se soucitem, aby usnadnili uzdravení.
9. Zlepšuje soustředění a koncentraci.
Meditace především uvolňuje mozek, aby se zbavil stresu. Když se tak stane, váš mozek začne lépe fungovat a vy se naučíte soustředit a koncentrovat. Dalším možným vysvětlením zvýšení soustředění po meditaci je zvýšení frekvence mozkových vln gama, ke kterému dochází.
Tyto mozkové vlny umožňují lidem lepší vnímání reality díky zvýšenému smyslovému vnímání. To také zvyšuje celkovou soustředěnost a zlepšuje schopnost rychle zpracovávat informace a později si je vybavit.
Meditace také pomáhá zlepšit soustředění a koncentraci, protože umožňuje mozku projít procesem „synchronizace celého mozku“. Během tohoto procesu spolupracují levá a pravá mozková hemisféra, což umožňuje zvýšit výkonnost mozku. To má zásadní význam pro celkové soustředění, protože vám to umožňuje přijímat informace a efektivně je zpracovávat.
10. Meditace poskytuje duševní jasnost a bdělost.
Praktikování meditace rozvíjí schopnost „přítomnosti“ tím, že umožňuje vaší mysli odklonit se od rozptýlení a zbytečných myšlenek. Protože vám umožňuje zůstat v klidu a uvolnění, vaše mysl se stává jasnou a plně si uvědomuje, co se kolem vás děje.
Meditace vám pomáhá vědomě zásobovat mozek kyslíkem, zatímco se soustředíte na svůj dech. Všimli jste si někdy, že zadržujete dech, když čtete e-mail nebo jste hluboce zamyšleni? Existuje pro to dokonce termín. „E-mailová apnoe“ je situace, kdy při práci zapomínáte dýchat. Tento termín vznikl proto, že 80 % lidí zapomíná při používání elektronického zařízení dýchat. Meditace vás naučí, jak zhluboka dýchat a dodávat svým buňkám potřebný kyslík.
11. Zlepšuje celkovou kognitivní výkonnost.
Zejména ve vyšším věku meditace zlepšuje celkové kognitivní funkce a zároveň podporuje celkové duševní zdraví. Studie z roku 2014 vysvětluje, že meditace může bojovat proti výskytu neurodegenerativních onemocnění po dosažení vyššího věku. Změny v mozku, k nimž dochází během meditace, a snížení stresu, k němuž meditace vede, mohou zpomalit progresi kognitivních poruch, jako je Alzheimerova choroba a další formy demence.
Meditace navíc posiluje neuroplasticitu, což je schopnost mozku měnit svou fyzickou podobu a měnit své fungování v závislosti na vašich osobních zkušenostech. Meditace je spojena se zvýšením tloušťky kůry mozkové, což souvisí se zvýšením pozornosti a zlepšením zpracování smyslových vjemů. Dlouhodobá meditace je navíc spojena se zvýšením množství šedé hmoty v mozku, což přímo souvisí s kognitivními funkcemi.
12. Meditace potlačuje vznik duševních poruch.
V souvislosti s posledním bodem může praktikování meditace v mladém věku také potlačit brzký nástup duševních poruch ve vyšším věku. Stres může mít velký podíl na vzniku duševních poruch a bylo prokázáno, že meditace snižuje stres a produkci kortizolu (stresového hormonu).
Protože meditace pomáhá zlepšovat spánek, můžete každý večer dopřát svému mozku dostatek času na obnovu a odpočinek před začátkem dalšího dne. To také udržuje vaši mysl v klidu a snižuje stres.
13. Funguje jako prostředek proti bolesti.
Meditace, a zejména meditace všímavosti, je levný způsob léčby chronické bolesti a nemoci. Časopis „Psychology Today“ uvádí, že v klinických studiích bylo prokázáno, že meditace snižuje bolest o 57 %. Pokud v jejím praktikování budete pokračovat, podaří se vám snížit bolest o více než 90 %.
Meditace má několik výhod, které mohou pomoci snížit jakoukoli bolest, kterou prožíváte. Například vám pomůže uvědomit si části těla, které vás nebolí, a pomůže vám všimnout si, jak se mění pocit bolesti, kterou prožíváte. Vnímání bolesti tímto způsobem sníží její intenzitu a zmírní vaše příznaky.
14. Meditace zvyšuje vaši imunitu a hladinu energie.
Podle Mind Body Green se při meditaci zvyšuje elektrická aktivita v levé části mozku. Tato elektrická aktivita regeneruje více obranných buněk, které mohou posílit a zefektivnit váš imunitní systém.
Meditace (zejména cvičení, jehož součástí je jóga) uvolňuje endorfiny. Endorfiny uvolňují vaši mysl a tělo, abyste byli fyzicky schopni vykonávat činnosti s přílivem energie. Zároveň snižují hladinu kortizolu, což je důležité, pokud jde o dostatek energie. Některé studie zjistily, že meditace dokáže snížit množství této energii ubírající chemické látky o 50 %, což by mohlo vaši energii skutečně zdvojnásobit.
15. Meditace zvyšuje sexuální touhu a libido.
Když jste ve stresu, zvyšuje se hladina kortizolu a adrenalinu ve vašem těle. Tyto hormony mohou snížit vaše libido a špatně ovlivnit vaši sexuální výkonnost. Vzhledem k tomu, že primárním účelem meditace je zmírnit váš stres, znamená to, že může zlepšit i váš sexuální život.
Meditace může také zvýšit hladinu endorfinů ve vašem těle, což jsou hormony „dobré nálady“. Díky tomuto zvýšení nálady budete mít větší chuť být sexuálně aktivní a fyzicky se sblížit s druhou osobou.
16. Meditace reguluje hladinu vašeho krevního tlaku.
WebMD uvádí, že vysoká úroveň stresu může způsobit určité nepravidelnosti v hladině vašeho krevního tlaku. Mimo jiné doporučují praktikovat meditaci, která přirozeně bojuje proti příznakům stresu. Stejně tak studie z roku 2012 dospěla k závěru, že meditace dokáže regulovat hladinu krevního tlaku.
Praktikování meditace může pozitivně ovlivnit činnost autonomního nervového systému, který reguluje krevní tlak. Konkrétně může meditace snížit zúžení cév při prožívání stresu a zvýšit rozšíření cév.
Nyní, když víte, proč byste měli meditovat, se podívejme na některé možnosti, jak meditovat.
7 běžných typů meditace
Některé zdroje uvádějí, že existuje mnoho druhů meditace, ale zde jsou ty nejoblíbenější a nejpoužívanější:
1. Meditace všímavosti
Tento druh meditace vás učí soustředit se na to, na co právě myslíte nebo co cítíte. Můžete se soustředit na své myšlenky, pocity nebo vjemy. Tato forma meditace vám má pomoci rozvinout dovednost věnovat pozornost svým prožitkům s přijetím a soucitem. Všímavost je vlastnost, kterou již pravděpodobně máte – možná jste se jen dosud nenaučili, jak ji používat.
Meditace všímavosti je nesoudná a vstřícná ke všemu, co vstoupí do vašeho vědomí, ať už uvnitř nebo vně vás. Když záměrně praktikujete meditaci všímavosti, vědomě věnujete pozornost sobě i svému okolí, což vám umožňuje žít plněji a být více přítomní ve svém životě.
Při meditaci všímavosti je také užitečné zapojit do svých pokusů o meditaci pozitivní afirmace nebo mantry. Tyto mantry vám mohou pomoci soustředit se a usnadnit meditaci.
2. Meditace láskyplné laskavosti
Tento typ meditace je jedním z nejvýznamnějších meditačních stylů a umožňuje vám soustředit svou energii tak, abyste cítili teplo lásky, laskavosti a dalších pozitivních pocitů. Tato meditace se zaměřuje na to, abyste se naučili zjemnit mysl a srdce a otevřeli se hlubším úrovním čisté lásky a laskavosti. Láskyplná laskavost není emocionální pocit dobré vůle nebo povinnost vůči druhému člověku – vychází z nesobeckého místa.
Pocit milující laskavosti nezávisí na tom, co k vám druhá osoba cítí. Tento proces spočívá ve změkčení sebe sama a odbourání osobních bariér a následně v odbourání bariér, které cítíte vůči druhým lidem. Lidé, kteří praktikují tento druh meditace, mohou snadno odpouštět, navazovat kontakty s druhými lidmi a praktikovat sebelásku.
3. Transcendentální meditace
Tato meditační technika podporuje stav uvolnění tím, že vám pomáhá vyhnout se rušivým myšlenkám a pocitům. Ti, kdo tento typ meditace praktikují, říkají, že je přivádí do stavu čistého vědomí. Tato praxe spočívá v tom, že si každý den dvakrát sednete a se zavřenýma očima si 15-20 minut opakujete mantru. Transcendentální meditace je natolik populární, že byla začleněna do škol, podniků a vězeňských programů po celém světě.
4. Zenová meditace
Zenová meditace je praxe, při níž připravujete své tělo a mysl na klid, abyste se mohli otevřít zkoumání podstaty svého bytí. Když budete sedět v určitých polohách a uvolňovat svou mysl, váš tep a dech se nakonec zpomalí a vy se dostanete do reflexivního, meditativního stavu mysli.
Tato buddhistická meditační technika, původem z Číny, vám umožní ponořit se do svého duchovního stavu. Umožní vám zažít duševní jasnost a pracovitost. Ačkoli pochází z Číny, termín „zen“ je japonské slovo, které znamená „meditace“.
5. Kundaliní jóga
Cílem kundaliní jógy je zvýšit vitalitu a vědomí člověka. Toto cvičení je směsí fyzické a duchovní meditace a využívá kombinaci dynamického pohybu, dýchání, soustředění a zpěvu manter.
To, co se stalo známým jako moderní „kundaliní jóga“, je ve skutečnosti kombinací mnoha tradic, včetně bandhy, pránájámy a ásan jógy, Pataňdžaliho krijá jógy, tantrické vizualizace lájá jógy a dalších meditačních technik zaměřených na probuzení duchovní energie v základně páteře. Lidé doufají, že praktikováním této formy meditace budou schopni plně rozvinout svůj potenciál a odhalit smysl svého života.
6. Duchovní meditace
Tento typ meditace umožňuje vašemu vnitřnímu já spojit se s něčím hlubším, než je vaše bytí. Umožňuje vám přemýšlet o vlastním jednání, dokud si plně neuvědomíte svou duchovní podstatu. Zatímco sekulární meditace nezahrnuje přesvědčení o nehmotné realitě, duchovní meditace je jakýkoli druh meditace, kde se kontext praxe odvíjí od nehmotných objektů nebo abstrakcí, jako je modlitba nebo zbožné meditace.
7. Meditace vipassana
Zatímco většina forem meditace klade důraz na soustředění nebo klid, tato technika se zaměřuje na vhled a jasné uvědomění si toho, co se kolem vás děje, s konečným cílem zažít osvobození. Meditace vipassana pochází z Indie a pomáhá vám přeměnit se v lepšího člověka prostřednictvím sebepozorování. Zaměřuje vaše myšlení na hluboké propojení mezi myslí a tělem.
Při meditaci vipassana používáte svou koncentraci jako nástroj k odbourávání iluzí, které vás odřezávají od reality. Jedná se o pomalý proces postupného zvyšování vašeho uvědomování si reality. Trvá to roky, ale nakonec se vám podaří iluze prolomit a najít světlo reality. Tehdy je trvalá transformace osvobození dokončena.
Toto jsou různé typy meditací, ale pravděpodobně vás stále zajímá, jak je praktikovat. Podívejme se na návod, jak začít s meditační praxí.
Jak meditovat: Průvodce pro začátečníky: 14 kroků, jak meditovat.
1. Naplánujte si čas a podnět pro meditační techniku.
Jste zaneprázdněný člověk, který má na starosti spoustu věcí. Pokud však chcete vážně začít praktikovat meditaci, musíte si na ni udělat čas. Zbavte se všech výmluv, kterými jste se možná v minulosti vymlouvali na to, že se nebudete učit meditaci praktikovat.
Pokud si stanovíte záměr, že se jí budete věnovat, musíte se k tomu zavázat. „Psychology Today“ uvádí, že nejlepší čas pro meditaci je před snídaní.
2. Použijte podnět, který vás bude motivovat.
Podněty vám pomohou připravit tělo na meditaci (např. vypít ráno čaj nebo si vyčistit zuby). Vysílají vašemu mozku signál, že je čas meditovat. Protože meditace vyžaduje, aby vaše mysl byla v klidu, nevybírejte si k meditaci podněty, které vaši mysl stimulují, jako je například vzrušující počítačová hra nebo dramatická kniha.
Před meditací se vyhněte činnostem, které vyžadují velké množství duševní nebo fyzické energie. Někteří lidé považují za užitečné provést relaxační cvičení nebo lehké protažení, aby se dostali do správného stavu mysli pro meditaci.
3. Najděte si klidné a pohodlné místo, kde budete cvičit.
Existuje mnoho míst, kde můžete meditovat, ale nezáleží na tom, kde to chcete dělat, pokud je to klidné a pohodlné místo. Důvodem je to, aby vás při meditaci nikdo nerušil.
Pokuste se vytvořit si doma prostor, který zůstane pro vaši meditační praxi nerušený a klidný. Nevadí, když je tento prostor malý, pokud není chaotický. Nejlepší je, když máte posvátný prostor, který si můžete přizpůsobit podle svých představ.
4. Udělejte si pohodlí.
Nejčastější polohou pro meditaci je sed. To však neznamená, že je to jediná možnost, kterou máte. Můžete sedět, klečet nebo stát – podle toho, jak se cítíte nejpohodlněji. Kromě toho si možná budete chtít vzít volné oblečení, abyste mohli správně dýchat.
Jde o to, abyste předešli jakémukoli fyzickému rozptýlení, jako je nepohodlná židle nebo studená místnost. Chcete se soustředit na své vědomí, nikoli na bolest v kyčlích, protože sedíte na tvrdé podlaze.
5. Všímejte si, co dělají vaše nohy.
Ať už sedíte, klečíte nebo stojíte, ujistěte se, že se vaše nohy cítí pohodlně. Vyberte si dobrý polštář nebo židli, abyste měli při meditaci nohy uvolněné.
Nechcete, abyste museli aktivně používat svaly na nohou, abyste mohli zůstat v pozici. Chcete si najít polohu, která vašemu tělu umožní cítit oporu a stabilitu.
6. Sedněte si rovně, ale ujistěte se, že jste uvolnění.
Při výběru nejlepší meditační polohy byste měli zohlednit tři aspekty: vyrovnání, uvolnění a klid. Buďte jako loutka připevněná na provázku. Seďte rovně, ale dovolte své páteři, aby se cítila pohodlně.
Nadechněte se, když rolujete ramena nahoru k uším, a pak vydechněte, když rolujete ramena zpět dolů. To vám pomůže správně umístit hlavu na vrchol krku a zároveň udržet ramena nad boky.
Po celou dobu meditačního cvičení udržujte tuto vysokou, neutrální páteř. Pokud někdy pocítíte, že se propadáte dopředu, obnovte páteř pomocí tohoto dýchání a rolování ramen.
7. Vnímejte a přemýšlejte o svých pažích.
Uvolněním paží si můžete udržovat pohodlí. Nechte lokty mírně pokrčené a horní končetiny dejte do polohy rovnoběžné s horní částí těla.
Poté si opřete dlaně o horní část nohou, buď v klíně, nebo na kolenou. Opět si najděte, co vám nejlépe vyhovuje, a držte se toho.
8. Zjemněte svůj pohled.
Některé meditační techniky vám umožňují meditovat s otevřenýma očima, zatímco jiné vyžadují, abyste je měli zavřené. Podle odborníků na meditaci by však bylo dobré zjemnit pohled tím, že se budete dívat mírně dolů. Vynucování pohledu způsobuje napětí očí, krku a obličeje, ale jakmile pohled zmírníte, všechny tyto svaly se uvolní.
Pohled můžete zmírnit tak, že zavřete oči, zhluboka se nadechnete a pomalu oči znovu otevřete. Možná budete muset několikrát zamrkat, abyste dosáhli správného pohledu, ale nakonec najdete to, co je pro vás nejpohodlnější.
9. Udržujte celé tělo uvolněné.
To je třeba dělat pomalu, ale jistě. Neuvolňujte všechny části těla najednou. Můžete začít prsty na nohou, pak chodidly a pak nechat zbytek těla, aby vás následoval. Podle Wildminda je udržování uvolněného těla „nedílnou součástí procesu“, protože s nepohodlným držením těla nebudete moci úspěšně meditovat. Během meditace si pravidelně provádějte kontrolu celého těla, abyste se ujistili, že jste uvolnění.
10. Přemýšlejte o tom, jaký je váš cíl a záměr.
Mindful doporučuje, abyste při meditaci prováděli praxi se záměry, nikoli s cíli. Měli byste meditovat proto, že chcete meditovat, a ne proto, že jejím prostřednictvím chcete něčeho dosáhnout.
Na rozdíl od cíle není u záměru požadován výsledek – pouze se spojujete s tím, co děláte. Záměr nemůže selhat. Cíl je pouze součástí záměru.
11. Soustřeďte se na své dýchání.
Podle odborníků na meditaci byste si při meditaci měli dovolit přirozeně dýchat. Začněte několika hlubokými nádechy. Nadechněte se nosem a poté vydechněte ústy. Nejdůležitější však je, abyste se soustředili na proudění vzduchu v dýchací soustavě.
Nespěchejte ani nedělejte pauzy – najděte si plynulé a rovnoměrné tempo. Stačí jen pozorovat, jak vzduch vchází do plic a vychází z nich. Kdykoli si během meditace uvědomíte, že se vaše pozornost odklonila, jemně ji přesměrujte na svůj dech.
12. Věnujte pozornost své bloudící mysli a nebojujte s ní.
Začátečníci obvykle zjistí, že jejich mysl bloudí, když se začnou věnovat meditaci. Mindful potvrzuje, že je to naprosto v pořádku a nemusíte se nutit, abyste na své myšlenky zapomněli. Pokud se při meditaci přistihnete, že se vaše mysl toulá, jemně se vraťte do přítomnosti tím, že se znovu soustředíte na svůj dech.
Některým lidem pomáhá počítat dech, pokud se jejich mysl často toulá nebo pokud mají tendenci nechat se unést nějakou pomíjivou myšlenkou. Soustředění během meditace vyžaduje cvik, proto se nenechte odradit, pokud to bude zpočátku náročné.
13. Po meditaci pomalu zvedněte pohled.
Jakmile zvednete pohled, váš mozek začne rozpoznávat zvuky, vůně a atmosféru kolem vás. Při tom věnujte pozornost tomu, co cítíte vnitřně – fyzicky i duševně.
Je zcela na vás, jak dlouho chcete, aby váš meditační proces trval. Pro začátečníky se však doporučuje začít s kratšími sezeními (např. 10 minut). Jakmile se v meditaci zabydlíte a zvyknete si na ni, můžete začít praktikovat delší dobu.
14. Vraťte svou pozornost zpět do přítomnosti.
Když skončíte s meditací, neskákejte hned na nohy a nespěchejte k další položce na seznamu úkolů. Nejprve musíte vzít na vědomí své okolí. Pomalu pohněte prsty na nohou a rukou, pak začněte pohybovat rukama, nohama a zbytkem těla.
Udělejte si čas a postupně projděte celé tělo od hlavy až k patě a „probuďte ho“ trochou pohybu. Chvíli si všímejte svého okolí a toho, co se kolem vás děje. Procvičujte si vděčnost, když věnujete čas tomu, abyste si všeho vážili.
Závěr
Naučit se umění meditace vyžaduje tvrdou práci, vytrvalost a velkou dávku sebekázně. Zpočátku to nebude snadné, ale jakmile se naučíte, jak na to, a skutečně si na to zvyknete, veškeré vaše úsilí se jistě vyplatí.
Jak již bylo zmíněno výše, meditace vám může poskytnout mnoho výhod: fyzické zdraví, duševní zdraví, a dokonce i emocionální stabilitu. Dokáže vyvolat pozitivní emoce, které mohou vést ke zdravějšímu a šťastnějšímu životu.
V tomto článku jsme se dozvěděli, co je to meditace, jaké jsou její druhy a jak vlastně začít s meditační praxí. Ale hlavně jsme prozkoumali, jak může meditace výrazně zvýšit váš pocit štěstí.
Doufáme, že díky těmto tipům úspěšně zahájíte svou praxi, odstraníte velkou část svého stresu a nakonec se stanete šťastnějším člověkem.