Všichni milujeme dobrý románek.
Příběh chlapce potká dívku, zamilují se do sebe a je to šťastně až do smrti.
Je námětem milionu romantických filmů, knih a pohádek.
Ale jak se doopravdy zamilovat v reálném životě? A co je důležitější, jak vaše osobnost utváří váš milostný život?
To jsou věci, na které se pokusíme odpovědět v tomto článku.
Zájem? Čtěte dále a dozvíte se více o 4 způsobech, jak vaše osobnost utváří váš milostný život!
Velká pětka osobnostních rysů
Naše romantické vyhlídky může ovlivnit několik věcí. Naše minulost, naše traumata a emocionální zátěž, náš typ romantického partnera…
Ale co je nejdůležitější, je to naše osobnost, která výrazně utváří náš milostný život.
V průběhu let došlo k několika pokusům vytvořit modely, které definují různé osobnosti, které máme.
Staří Řekové věřili, že musíme mít rovnováhu mezi různými tělesnými tekutinami, které ovlivňují způsob našeho chování.
Astrologové věří, že naše osobnost určuje naše datum narození a uspořádání hvězd a planet.
Staré a archaické psychologické modely, jako je Myers-Briggs Type Indicator, se snažily třídit lidské osobnosti do odlišných typů (introverze nebo extroverze, intuice nebo vnímání, myšlení nebo cítění a vnímání nebo soudění).
Většina těchto teorií však byla v posledních několika letech vyvrácena. Existuje pouze jeden, u kterého bylo empiricky prokázáno, že má určitý typ přesnosti: osobnostní rysy velké pětky.
Mezi osobnostní rysy Velké pětky patří následující:
- Otevřenost (k novým zkušenostem) – určuje kreativitu a zvídavost versus opatrnost a důslednost
- Svědomitost – určuje efektivitu a organizaci versus impulzivita a lehkomyslnost
- Extraverze – určuje společenskost a asertivitu oproti introverzi a rezervovanosti
- Přívětivost – určuje přátelskost a soucit oproti nepřátelství a kritice
- Neurotismus – určuje úzkost a nestabilitu versus sebevědomí a emoční stabilitu
Ale jak může těchto pět vlastností předpovídat náš romantický život?
1) Otevřenost
Rys otevřenosti definuje naši tendenci být kreativní a zvědavý na rozdíl od opatrnosti a důslednosti.
Ze všech velkých pěti osobnostních rysů hraje otevřenost při předpovídání romantických životů tu nejmenší roli.
Na druhou stranu, nízké skóre v neuroticismu a vysoké ve svědomitosti, přívětivosti a extraverzi předpovídalo vyšší míru spokojenosti ve vztahu.
To však neznamená, že tato vlastnost je v romantické lásce bezvýznamná.
Tato studie ukazuje, že u manželských párů je vysoká otevřenost žen spojena s častějším sexem.
Vědci spekulují, že by to mohlo být způsobeno tím, že muži mají tendenci vyhledávat sex častěji než ženy, zatímco ženy mají tendenci sex v manželství „zadržovat“, a proto určují, kdy a jak často k němu dojde.
2) Svědomitost a vstřícnost
Být svědomitý a příjemný definuje naši schopnost být organizovaný na rozdíl od impulzivního a být přátelský na rozdíl od kritického.
Vysoké skóre ve svědomitosti a přívětivosti předpovídá vyšší spokojenost ve vztahu, protože znamenají tendenci být méně náchylní k impulzivitě a mají vysokou důvěru k našim partnerům.
Tato studie ukazuje, že vysoké skóre v těchto dvou rysech (a nízký neuroticismus) je spojeno s vyšší spokojeností v manželství.
Nízká svědomitost a přívětivost mezitím předpovídaly sexuální riziko a dokonce i nevěru.
Bylo také prokázáno, že nízká svědomitost a přívětivost vás činí náchylnějšími k příležitostnému sexu s cizími lidmi, nechráněnému sexu a velkému počtu partnerů.
Holland et. al. také zjistili, že nízká sebekontrola (tj. nízká svědomitost) během hádek může být indikátorem budoucího rozvodu. Poznamenali, že:
„Je to problém, pokud se při rozhovoru s partnerem o věcech, o kterých byste normálně mluvili a snažili se je vyřešit ve svém každodenním životě, potřebujete výrazně potlačit.“
3) Neurotismus
Neurotismus definuje naši tendenci být úzkostný a nestabilní v protikladu k tomu, abychom byli emocionálně stabilní a sebevědomí.
Mezi velkou pěticí osobnostních rysů je neuroticismus nejsilnějším prediktorem toho, jak s vámi vaše romantické vztahy dopadnou.
Je zřejmé, že vysoké skóre v neuroticismu je špatným ukazatelem pro romantické vztahy.
Dokonale to ilustruje studie z roku 1987, která sledovala 300 manželských párů po dobu 30 let. Ukázalo se, že neuroticismus jednoho z manželů předpovídal nespokojenost v manželství a rozvodu.
Abychom potřeli ránu solí, bylo také zjištěno, že vysoký neuroticismus také ukazuje na nízkou odolnost po rozvodu.
Studie také vysvětluje, jak vysoký neuroticismus zasahuje do spokojenosti ve vztahu mnoha způsoby, jedním z nich je vysoká reaktivita neurotických jedinců na stres a náchylnost k prožívání negativních emocí, které pravděpodobně druhý partner pohltí a časem způsobí problémy.
Vysoký neuroticismus zasahuje i do zdravé sexuality. Neurotismus jednoho nebo obou lidí ve vztahu negativně ovlivňuje jejich sexuální život tím, že má za následek nízkou úroveň sexuálního uspokojení, protože neurotičtí jedinci obecně vnímají sex negativně.
Proč ale vysoce neurotičtí lidé vnímají sex negativně?
Jamie Goldenberg et. al. vysvětluje, že je to proto, že sex „ukazuje naši zvířecí povahu, což nám připomíná naši zranitelnost a smrtelnost“.
Protože se jedná o pojmy, které neurotičtí jedinci těžko chápou, nakonec to znehodnotí a dokonce se sexu úplně vyhýbají.
4) Extraverze
Extraverze definuje naši schopnost být společenský a společenský na rozdíl od plachosti a rezervovanosti.
O extrovertech se obecně věří, že jsou šťastnější, společenštější, charismatičtější a jsou lépe sexuálně upraveni než introverti.
Když to všechno znáte, znamená to, že extraverti mají větší pravděpodobnost, že budou mít šťastné a fungující romantické vztahy?
No ne tak úplně.
Je to proto, že rysy extravertních lidí mohou také podkopat romantické vztahy.
Extravertní lidé mohou mít vysoký avanturismus, což znamená, že pravděpodobně vyhledávají krátkodobý sex a mají vysokou, neomezenou sociosexualitu (tendenci k nezávazným sexuálním vztahům).
Vysoká extraverze a nízká svědomitost u mužů také předpovídaly nižší spokojenost v manželství jejich manželkám.
Přitahují se protiklady?
Pravděpodobně jsme všichni viděli přitahování protikladů, kdy se dva lidé vysoce kontrastních osobností do sebe zamilují, jako by se k sobě velmi přitahovaly kladné a záporné strany dvou magnetů.
V reálném životě to však tak úplně neplatí.
Lidé ne vždy vyhledávají partnery, kteří mají jiné osobnostní rysy než oni. Je to vlastně úplně naopak: tato studie ukázala, že lidé si častěji vybírají partnery, kteří se jim podobají.
Tento jev se nazývá asortativní páření. Je to místo, kde si lidé obvykle vybírají partnery, kteří mají stejné náboženské, kulturní nebo etnické zázemí a mají stejné osobní a profesní zájmy.
Pokud žijete ve velmi rozmanité zemi, jako jsou USA, možná dáváte přednost randění s lidmi stejného kulturního nebo etnického původu. To je také důvod, proč jsou lidé běžně přitahováni jinými lidmi stejného věku.
Je zajímavé, že naše tendence vybírat si lidi stejného původu může mít ve skutečnosti na společnost hluboký dopad.
Protože bohatí lidé častěji uzavírají sňatky s jinými bohatými lidmi a vysoce vzdělaní odborníci také s větší pravděpodobností skončí s jinými vysoce vzdělanými odborníky, rozšiřuje se tím sociální propast v příjmech a socioekonomickém postavení naší společnosti, mimo jiné.
Přesto naše tendence vybírat si partnery, kteří se nám podobají, celkově vede k vyšší spokojenosti ve vztahu, takže to alespoň nejsou špatné zprávy.
Budu mít šťastný konec?
Po tom všem, co jsme probrali, se pravděpodobně ptáte: najdu někdy svůj šťastný konec?
Jak už asi víte, ve skutečnosti neexistuje jednoznačná odpověď, ale existují věci, které by nám na ni mohly pomoci odpovědět.
Nejprve definujte, co rozumíte pod pojmem „šťastný konec“. Máte na mysli najít dokonalého partnera, mít šťastně až do smrti jako malá rodina na předměstí, nebo něco jiného?
Je to proto, že zpočátku je snadné najít vhodného partnera, ale může být těžké určit, zda vztah vydrží nebo bude dobrý.
Pokud zjistíte, že máte vysoké skóre ve špatných osobnostních ukazatelích pro romantické vztahy a nízké v dobrých, nezlobte se: to neznamená, že jste zcela nenapravitelní a beznadějní.
Stále existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet, abyste přepojili svůj mozek a nalezli šťastné, zdravé a trvalé vztahy. Jednou z nich je terapie.
Terapie vám může pomoci vybalit léta traumat a emocionální zátěže, která mohla být způsobena vaší rodinou nebo vašimi minulými vztahy. Může vám pomoci odnaučit se špatnému chování, které vám brání dostat se do vztahů, které jsou pro vás dobré.
Takže pokud máte prostředky a zdroje, vězte toto: nikdy není pozdě na pomoc.
celkem
Naše osobnosti hrají v našich životech obrovskou roli, včetně našich romantických vztahů.
Zatímco v průběhu let existovaly různé teorie, které se pokoušely definovat celé spektrum lidských osobností, pouze jedna byla skutečně empiricky prokázána: osobnostních rysů velké pětky.
Mezi velkou pětku osobnostních rysů patří otevřenost, svědomitost, extraverze, přívětivost a neurotismus.
Mezi všemi těmito je neuroticismus nejsilnějším prediktorem toho, jak naše romantické vztahy dopadnou.
Také jsme diskutovali o tom, že opačné osobnosti se nemusí nutně přitahovat, protože lidé mají tendenci být přitahováni jinými lidmi, kteří se podobají sami sobě.
I když jste dočetli až sem a myslíte si, že máte „špatné“ osobnostní rysy, které jsou také špatnými ukazateli pro romantické vztahy, nebojte se, protože to nemusí znamenat, že nikdy nenajdete svůj šťastný konec.
Terapie vám kromě mnoha jiných věcí může pomoci přepojit váš mozek, abyste našli šťastnou, zdravou a trvalou romantiku.
Přeji vám hodně štěstí na vaší romantické cestě!