7 způsobů, jak zlepšit vztah s teenagerem

7 způsobů, jak zlepšit vztah s teenagerem Děti

Vztahy mezi dospívajícími a rodiči mohou být napjaté a náročné. Paul McGee nabízí 7 tipů, které rodičům pomohou udržet vztahy na správné cestě.

Každý rodič dospívajícího dítěte ví, jak obtížné může být udržet otevřený, upřímný a láskyplný vztah s mladými lidmi, kteří procházejí jedním z nejtěžších období svého života.

Profesor Paul McGee je autorem knihy YESSS! Tajemství SUMO, jak být pozitivním a sebevědomým teenagerem. Jako odborník ve svém oboru a otec dvou dětí, které propluly neklidnými vodami dospívání, nabízí sedm rad rodičům, kteří touží podpořit své děti v tomto nejobtížnějším období.

Sedm rad pro rodiče, jak zlepšit komunikaci s dětmi

1. Pochopte, jak funguje jejich mozek

Dospívající teenageři prožívají nejen vnější fyzické změny, ale spousta věcí se děje i uvnitř – zejména v jejich mozku. Probíhá zde zásadní přestavba.

V důsledku toho jsou jejich emoce výrazně zvýšené a také potřebují v průměru více spánku než dospělí. Racionální část jejich mozku může plně dozrát až po dvacítce. Proto nekritizujte jejich přehnané reakce a dlouhé polehávání – projevte raději trochu soucitu a pochopení.

2. Dejte jim čas a prostor

Dospívající se nacházejí ve složité přechodné fázi. Nejsou už úplně dětmi, ale stále ještě nejsou úplně dospělí. Jejich nálady se mění a stejně tak se mění i jejich kamarádi.

Zatímco některým z nich stále vyhovuje trávit čas s vámi, mnoho mladých lidí dává přednost vlastnímu prostoru a času s vrstevníky.

Smiřte se s tím, že vás stále potřebují, ale už nejste středobodem jejich světa. Zvykněte si na to.

3. Nestěžujte si na to, že jste taxislužba.

Važte si času, který máte na společném cestování, ať už je jakkoli krátký. Tyto „taxikářské časy“ mohou poskytnout příležitost k nezávazným rozhovorům, které by se za normálních okolností neuskutečnily.

4. Potvrzujte, ale neočekávejte nic na oplátku

Všechny děti potřebují cítit, že jsou milovány, oceňovány a váženy. Vybírejte si však okamžiky a dbejte na to, abyste je neuvedli do rozpaků. Možná jim něco napište do přáníčka nebo jim pošlete zprávu. Možná zprávu nepřijmou na vědomí, ale rozhodně si jí budou vážit.

5. Naslouchejte, abyste porozuměli, ne abyste přerušovali

Konflikty s dospívajícími jsou nevyhnutelné – ale nezapomeňte, že vy jste ten dospělý. Nemusí to přerůst v totální válku.

Jedním ze způsobů, jak tomu předejít, je mladým lidem „dobře naslouchat“.

Snažte se pochopit jejich pohled na věc, i když s ním nesouhlasíte. Dospívající k vám začne mít odpor, pokud se nikdy necítí být vyslechnut.

6. Nezapomeňte, že jste vzorem

Největším vzorem mladého člověka nejsou celebrity, ale rodiče. Pokud jste neustále na telefonu, nečekejte, že váš dospívající bude jiný. Pokud vy neustále večeříte před televizí, budou to dělat i oni.

Dospívající nemusí vždy poslouchat, co říkáte, ale budou si všímat toho, jak se chováte. Vaše postoje a emoce jsou nakažlivé – ujistěte se, že ty vaše stojí za to zachytit.

7. Podporujte pokrok, ne dokonalost

Všichni jsme ve vývoji. Nikdo z nás není dokonalý. V době Instagramu se však teenageři mohou cítit pod neuvěřitelným tlakem, aby takoví byli.

Úspěchy jiných lidí se promenádují na veřejnosti, aby je viděl celý svět. Mladí lidé se snadno chytí do pasti srovnávání a začnou být nešťastní z toho, že nesplňují nerealisticky vysoké standardy, které se od nich očekávají.

Buďte jejich generálním ředitelem – Chief Encouragement Officer. Ujistěte se, že je povzbuzujete za tvrdou práci a za to, že se o něco pokusili – ale musí to mít skutečný důvod, jinak je to povýšenecké.

Ohodnotit tento článek
vztahyjakoumeni.cz
Adblock
detector