Pro rodiče není téměř nic horšího a náročnějšího, než když je vaše dítě ve stresu. Někdy je zřejmé, že vaše dítě prožívá stres – chová se divně, pláče více než obvykle nebo vám rodičovský instinkt napovídá, že s ním něco není v pořádku.
Jindy však není jasné, že vaše dítě prožívá stres, a vy se můžete cítit zmatení. Koneckonců většina dětí není schopna posadit své rodiče a říct jim, že jsou ve stresu. A nejen to, stres se u dětí neprojevuje vždy stejnými způsoby jako u dospělých.
Pokud jste si položili otázku „Potýká se moje dítě se stresem?“, nejste sami. Pojďme se podívat, jak vypadá stres u dětí: příznaky a symptomy, co stres způsobuje a jak se s ním vyrovnat.
Příznaky stresu u dětí
Každý z nás čas od času zažívá stres, ale jako dospělí obvykle dokážeme rozpoznat, že jsme ve stresu. Můžeme si všimnout napětí v těle, bolestí hlavy, zrychleného srdečního tepu a celkového pocitu strachu a neklidu.
Děti však často neumějí vyjádřit své pocity slovy a nemusí být schopny rozpoznat, že to, co cítí, je stres.
Stejně jako dospělí však i děti prožívají stres v reakci na obtížné situace, které se v jejich životě odehrávají. Je důležité, abychom se jako jejich rodiče naučili tyto příznaky a symptomy rozpoznat a mohli jim tak pomoci se s nimi vyrovnat.
Fyzické příznaky
- Dítě, které prožívá stres, může mít problémy se spánkem; přestože je unavené, může mít problémy usnout nebo zůstat spát.
- Můžete si všimnout změn v jídelních návycích dítěte: může jíst výrazně méně, nebo naopak mnohem více.
- Děti, které prožívají stres, jsou náchylnější k nočním můrám a epizodám pomočování.
- Mohou si stěžovat na bolesti hlavy a bříška; děti školního věku mohou být v období stresu častými návštěvníky ordinace zdravotní sestry.
Příznaky chování
- Vystresované dítě může být náchylnější k výpadům a může mít menší tendenci dodržovat vaše domácí pravidla.
- Vaše dítě se nemusí chtít účastnit aktivit, které ho obvykle baví, a může raději zůstat doma.
- Starší děti nemusí být schopné plnit domácí úkoly, když jsou ve stresu; nemusí být ochotné plnit domácí povinnosti.
- Vaše dítě se může vrátit k méně vyspělému chování, ze kterého se zdálo, že vyrostlo.
- U mladších dětí se mohou objevit nové úzkostné návyky, jako je cucání palce, dloubání v nose a kousání nehtů.
- U starších dětí se může projevovat agresivní a dokonce šikanující chování.
- U starších dětí může být patrný pokles známek nebo studijních výsledků.
Emoční příznaky
- Vaše dítě může být neobvykle náladové – v jednu chvíli je šťastné a v další chvíli nevrlé.
- Starší děti mohou být vzteklé, podrážděné a hádavé.
- Vystresované děti se mohou více upínat na rodiče a mohou mít pocit, že nejsou schopny zkoušet nové věci nebo poznávat nové lidi.
- Vaše dítě může být neschopné ovládat své pocity a celkově se může zdát více emocionální.
- Vaše dítě může pociťovat zvýšené obavy a úzkost.
Co způsobuje stres u dětí?
Pokud vaše dítě vykazuje známky stresu, budete chtít udělat vše, co je ve vašich silách, abyste mu pomohli cítit se lépe. Jednou z prvních a nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je pokusit se pochopit, proč se vaše dítě může cítit ve stresu.
Zjištění příčiny stresu vašeho dítěte je prvním krokem k tomu, abyste mu pomohli stres zvládnout a vypořádat se s ním.
Mezi možné příčiny stresu u dětí patří např:
- Příliš naplánovaný život – příliš mnoho aktivit a málo volného času.
- Studijní nebo sociální tlak ze školy.
- Potíže s odloučením od rodičů (separační úzkost).
- Finanční stres v rodině nebo rodič, který zažívá pracovní stres.
- Obavy o zdraví nebo pohodu blízké osoby.
- Rozvod nebo rozchod rodičů.
- Úmrtí blízké osoby.
- Stěhování a/nebo nástup do nové školy.
- Zkušenost s bezdomovectvím nebo nestabilitou bydlení.
- Život v nebezpečném domě nebo sousedství.
- Prožívání puberty a dalších tělesných změn.
- Problémy v okruhu přátel dítěte, včetně hádek a tlaku vrstevníků.
- Zkušenosti se šikanou.
- Obavy a strach z děsivých událostí ve světě, včetně válek a masových přestřelek.
Mnoho příčin stresu vyplývá ze životních zkušeností, které dítě přímo prožívá. Děti jsou však houby a mohou přebírat stres od ostatních ve svém okolí, což může následně způsobit stres u nich. Důležitým faktorem je tedy uvědomit si, jakému stresu můžete být vystaveni, a všímat si, jak to ovlivňuje vaše dítě.
Jak se s tím vyrovnat
I když stres v životě čas od času zažíváme všichni, včetně dětí, není to samozřejmost. V určitých ohledech může stres dětem pomoci růst a vybudovat si určitou odolnost. Na druhou stranu chronický nebo dlouhodobý stres může dětem způsobit celoživotní problémy.
Například studie publikovaná v časopise American Sociological Association zjistila, že děti, jejichž rodiče řešili problémy s duševním zdravím, mají v dospělosti větší pravděpodobnost, že se budou potýkat se stresem. Míra distresu v dospělosti závisela na tom, jak dlouho byly děti vystaveny stresoru, že mají rodiče se špatným duševním zdravím, a jak závažné byly problémy s duševním zdravím jejich rodičů.
Jiné studie zjistily, že děti, které zažívají „toxický stres“ – definovaný jako stres, který je dlouhodobý, silný a není zmírněn pečujícím rodičem nebo jinou autoritou – může mít trvalé následky na fyzické a duševní zdraví dítěte v dospělosti.
Naštěstí jako rodič můžete hrát důležitou roli v tom, jak vaše dítě zvládá stres. Nemůžete vždy zabránit tomu, aby stres vůbec vznikl, ale můžete dítěti pomoci projít jím tak, aby se z této zkušenosti poučilo a nakonec se stalo silnějším.
Zde je několik nápadů, jak pomoci dítěti zvládat stres:
- Poskytněte mu bezpečný prostor bez předsudků, aby se mohlo podělit o své pocity.
- Buďte dobrým posluchačem; dovolte dítěti, aby se podělilo o své pocity, aniž byste se ho snažili umlčet, opravit nebo změnit jeho pocity.
- Mladší děti mohou potřebovat pomoc s pojmenováním svých pocitů a pomoc s pochopením způsobů, jakými se stres může projevovat v jejich těle.
- Zajistěte dítěti předvídatelnou rutinu, pokud jde o uspořádání dne, čas jídla a čas spánku; rutina může být pro děti v období stresu uklidňující.
- Dbejte na to, aby vaše dítě mělo dostatek spánku, času na pohyb venku a zdravé, pravidelné stravování.
- Každý den si najděte čas a věnujte dítěti svou pozornost, ať už si s ním budete hrát, povídat si s ním nebo naslouchat jeho pocitům.
- Připravte dítě předem na všechny stresové situace, nastíněte mu, co může očekávat, a odpovězte mu na všechny otázky.
- Povzbuďte starší děti, aby si napsaly své pocity nebo si psaly deník.
- Zařaďte meditaci a všímavost do běžného života s dítětem; na trhu existuje několik meditačních aplikací určených pro děti, které mohou být užitečné.
Kdy vyhledat odbornou pomoc
Někdy to sami nezvládnete a úroveň stresu vašeho dítěte dosáhla bodu, kdy potřebuje odbornou pomoc, aby se s tím vyrovnalo. Mezi příznaky, že by vašemu dítěti mohla prospět terapie, poradenství nebo setkání s pediatrem, patří např:
- Vaše dítě se začalo odtahovat od vás nebo od svých kamarádů.
- Vaše dítě zažívá nejen stres, ale i příznaky úzkosti nebo deprese.
- Vaše dítě nedokáže ovládat svůj hněv nebo agresi.
- Vaše dítě má problémy s fungováním ve škole nebo v sociálních situacích.
Rodiče mohou také sami vyhledat odbornou pomoc, pokud se jim nedaří svému dítěti pomoci. Neschopnost pomoci svému dítěti může způsobit zvýšený stres a obavy. Může vám tedy být ku prospěchu, když pro sebe získáte další podporu, když budete svému dítěti pomáhat se v této situaci orientovat.
Slova na závěr
I když jsou některé příznaky stresu u dětí poměrně zřejmé, mnohdy může být těžké poznat, zda se vaše dítě potýká se stresem. Pokud jste se poučili o příznacích stresu u vašeho dítěte a stále si nejste jisti, zda vaše dítě prožívá stres, měli byste se obrátit na svého pediatra s dalšími dotazy.
Některé děti se nepotýkají pouze se stresem, ale mohou se potýkat s poruchou učení, ADHD nebo jiným duševním onemocněním, které způsobuje jejich příznaky. Je také důležité mít na paměti, že zatímco mnoho typů stresových situací lze zvládnout pomocí některých základních mechanismů zvládání, závažné stresory – jako je úmrtí blízké osoby, rozvod nebo šikana ve škole – mohou vyžadovat další podporu ze strany poradce nebo terapeuta. Podstatné je, že na to nemusíte být sami: pomoc je tu pro vás i vaše dítě.