Terapeutka Silva Nevesová se zde zabývá devíti způsoby, jak může LGBTQ+ populace zažívat emocionální a psychický stres. Pokud s vámi níže uvedené informace rezonují a byla by pro vás podpora přínosná, najděte si svého terapeuta zde.
Na první pohled se zdá, že lidé z komunity LGBTQ+ nyní ve Spojeném království dosáhli rovnoprávnosti a při práci s těmito skupinami obyvatel již není třeba brát v úvahu žádná zvláštní hlediska. Není tomu tak. Přestože se zákon změnil a nyní chrání osoby LGBTQ+, homofobie, bifobie a transfobie jsou stále rozšířené.
Problémy, kterým členové hnutí LGBTQ+ denně čelí
LGBTQ+ lidé se musí každý den svého života pohybovat v heteronormativním světě, který je většinou vylučuje. Některé z těchto stresorů mohou být pro heterosexuální populaci nepostřehnutelné. Tyto každodenní stresory nazýváme stresem menšin. Některé z běžných problémů, na které musí LGBTQ+ lidé denně myslet a na které jejich heterosexuální protějšky nemají tu čest ani pomyslet, jsou následující:
1. Držení za ruku svého partnera stejného pohlaví na ulici
Na některých ulicích je to bezpečné, jako například v Soho v Londýně. V Británii je však mnoho ulic, kde by to bylo nebezpečné. Lidé, kteří mají partnery stejného pohlaví, musí neustále skenovat své okolí, zda je neohrožuje, než se rozhodnou chovat se ke svému partnerovi či partnerům tím či oním způsobem.
2. Pečlivě si vybírat, kam pojedou na dovolenou
Zatímco celý svět je otevřený heterosexuálním lidem, v současné době existuje 71 jurisdikcí, které kriminalizují konsensuální aktivity osob stejného pohlaví. Většina těchto zemí se nachází v Africe a na Blízkém východě. Například pro LGBTQ+ lidi není bezpečná ta krásná slunečná dovolená v Dubaji, která je mezi heterosexuály tak oblíbená, vzhledem k tomu, že ve Spojených arabských emirátech je trestem pro LGBTQ+ lidi trest smrti.
3. Opakovaný coming out
LGBTQ+ lidé se musí kvůli našemu heteronormativnímu světu přiznávat. Nikdo neřekne „ahoj, já jsem John, jsem heterosexuál“. Nebo ‚plánuju svou heterosexuální svatbu‘.
Coming out je stresující. LGBTQ+ nepřicházejí s coming outem jen jednou, ale neustále, protože žijí ve světě, který heterosexualitu považuje za „normální“. Je to stresující a vyčerpávající. Například při nástupu do nového zaměstnání, při získání nových sousedů, při setkání s novými lidmi na narozeninové oslavě, při příchodu nového kolegy nebo při nepříjemné otázce prodavače či kohokoli, kdo předpokládá heterosexualitu (Co dělá vaše manželka/manžel? Máte přítelkyni/přítele?).
4. Vypořádání se s nepříjemnými otázkami
Jakmile se přiznáte, vzniká ze strany heterosexuálních lidí oprávnění klást soukromé a někdy i nevhodné otázky, které by heterosexuálním lidem nikdy nebyly položeny, zejména pokud jde o sexuální život lidí. (Kdo je muž a kdo žena v posteli? Jste opravdu monogamní? Máte hodně sexu?)
5. A nevhodné domněnky
Homosexuální muži jsou HIV+. Lesby jsou milovnice koček. Bisexuálové jsou chamtiví. Transsexuálové jsou divní. Gayové milují Kylie Minogue. Lesby se nelíčí. Bisexuálové jsou gayové ve skříni. Nebo: „Transsexuálové mi nevadí, pokud se to neděje mým dětem.“.
6. Přijímání odlišné lékařské péče
Některým LGBTQ+ lidem se nedostává správných lékařských služeb, které si zaslouží. Mnoho lékařů například není schopno slyšet, že gayové mají anální sex a řitní otvor je pro ně důležitou částí těla pro sexuální potěšení. Transgenderové osoby jsou soustavně špatně určovány a jsou také odmítány. Musí například připomínat svým vlastním lékařům, že osoba vypadající jako muž může menstruovat.
7. Vyšší pravděpodobnost, že se stanou obětí trestného činu nebo šikany.
Ve Spojeném království stále dochází k mnoha homofobním trestným činům. Mnoho homofobních urážek nebo „vtipů“ je stále nepotrestáno. Stereotypy (zženštilý gay nebo „butch“ lesba) jsou stále rozšířené. Školy stále zavírají oči před homofobní šikanou. LGBTQ+ lidé se necítí bezpečně a trvale žijí v ostražitosti.
8. Odmítání ze strany náboženských skupin
Zatímco velká část každodenní homofobie se nyní ve Spojeném království odehrává skrytě, LGBTQ+ lidé jsou stále otevřeně napadáni většinou náboženských skupin, které jim posílají vzkazy odmítání, zneužívání a nenávisti. Některým LGBTQ+ lidem byly odmítnuty služby na základě „rozporu s náboženskými hodnotami“, což je ve Spojeném království nezákonné, přesto se to stále děje.
LGBTQ+ lidem je stále nabízena „konverzní terapie“ ze strany různých náboženských skupin. Konverzní terapie je spojována s křesťanskou vírou, ale praktikují ji i jiná náboženství. Přestože byla „konverzní terapie“ uznána za neetickou a škodlivou praxi, není ve Spojeném království dosud nezákonná. Zdá se, že vláda se chystá zákon v této věci změnit (květen 2021).
9. Prožívání zástupného traumatu
LGBTQ+ lidé také trpí zástupným traumatem. Ačkoli jim ve Spojeném království nemusí přímo hrozit smrt, každý den se dozvídají, že v jiných zemích jsou LGBTQ+ lidé pronásledováni nebo zabíjeni. Tyto příběhy jsou pro LGBTQ+ populaci osobní a ovlivňují komunity po celém světě.
Když poskytujete terapii LGBTQ+ osobám, je zásadní mít na paměti, že budou přicházet se stresem menšin. Často je duševní zdraví LGBTQ+ lidí přímo ovlivněno menšinovým stresem, ale u jiných lidí menšinový stres doutná v pozadí a tišeji tahá za některé emocionální struny. Nejlepším způsobem, jak těmto skupinám obyvatel pomoci, je pamatovat na to, že existují specifické ohledy na LGBTQ+ osoby, které se nemusí týkat heterosexuálních lidí.
Pride je důležitým obdobím roku, kdy se LGBTQ+ lidé mohou zviditelnit. Je to čas, kdy mohou LGBTQ+ komunity oslavit společenský a právní pokrok a také všem připomenout, že ve Spojeném království a na palubě je stále ještě mnoho práce. Pride je stále velmi potřebný, dokud se všichni LGBTQ+ lidé nebudou v tomto světě cítit skutečně bezpečně.