Stále více výzkumů ukazuje, jak může sociální izolace poškodit duševní a fyzické zdraví seniorů. Jedna studie Brigham Young University naznačuje, že osamělost je stejně smrtící jako kouření nebo obezita, zatímco vědci z Chicagské univerzity upozorňují, že krevní tlak a hladina stresu jsou u osamělých lidí výrazně vyšší.
Vedoucí oddělení Centra geriatrické medicíny Clevelandské kliniky Dr. Ardeshir Hashmi vysvětluje, že interakce s vrstevníky, čas strávený s rodinou a podpůrný systém komunity mohou pomoci zabránit izolaci seniorů a vést ke zlepšení fyzické, emocionální a duševní pohody.
„Sociální vazby jsou něco jako stříbrná kulka na odvrácení deprese a demence,“ poznamenává Hashmi. „Tak důležité to je.“
- Jak se vyhnout osamělosti starších osob
- 1. Povzbuzujte návštěvy, aby se zastavily a chvíli zůstaly.
- 2. Podpořte nové zájmy aktivitami pro osamělé seniory.
- 3. Prosazujte vztahy s vrstevníky i mladšími lidmi.
- 4. Určete „správnou“ míru společenského kontaktu pro svého blízkého.
- 5. Využijte technologické zdroje, abyste zabránili izolaci seniorů.
- 6. Zvažte a odstraňte základní příčiny osamělosti.
- 7. Trávit čas s domácími mazlíčky, aby se zabránilo izolaci seniorů.
- 8. Prozkoumejte poradenství, které vám pomůže bojovat s depresí spojenou s izolací.
- 9. Zvažte pobyt v komunitě pro seniory, abyste předešli izolaci seniorů.
Jak se vyhnout osamělosti starších osob
Pokud se obáváte, že váš blízký trpí izolací, zvažte tyto rady odborníků, jak bojovat proti osamělosti starších lidí.
1. Povzbuzujte návštěvy, aby se zastavily a chvíli zůstaly.
Oslovte místní přátele a sousedy. Místní známí se často rádi zastaví a navštíví vašeho blízkého, pokud je o to požádáte. Některé kongregace a školy mají dokonce programy pomoci určené osamělým seniorům.
Zaměřte se na čas strávený s rodinou. Pokud žijete poblíž svého stárnoucího příbuzného, snažte se udělat si čas na návštěvu. Ať už naplánujete nějakou aktivitu, nebo si jen posedíte a popovídáte, čas strávený s rodinou může být neocenitelný. „V mezigeneračních vazbách je velká síla, což jsme pozorovali v historii, ale v poslední době to dokazují i vědecké výzkumy,“ říká Hashmi. „Vnoučata, pravnoučata – nic nemůže přinést větší radost.“
Spolubydlící může být skvělou investicí. Nejenže společné bydlení snižuje náklady, ale každodenní interakce může zabránit izolaci seniorů. Existují agentury pro vyhledávání spolubydlících, které provádějí prověrky – nezbytné pro bezpečnost ve sdíleném bydlení – a vytvářejí dvojice lidí se společnými zájmy a životním stylem. Některé vysoké školy, jako například Newyorská univerzita, dokonce nabízejí programy, v jejichž rámci studenti výměnou za ubytování a stravu pomáhají v domácnosti.
Domácí péče může bojovat proti osamělosti starších lidí. Domácí pečovatelé nabízejí pomoc s úkoly, jako je úklid, příprava jídla a doprava. Poskytují však také starším lidem tolik potřebnou společnost.
2. Podpořte nové zájmy aktivitami pro osamělé seniory.
Vyhledávejte dobrovolnické příležitosti. Dobrovolnictví je způsob, jak pomoci komunitě a získat nové přátele. Učení dětí číst, komunitní zahradničení nebo práce docenta v místních muzeích umění jsou skvělé možnosti pro stárnoucí jedince, kteří jsou stále mobilní. Příležitosti pro seniory nabízí také mnoho místních servisních a filantropických klubů.
Věnujte se zájmům svých blízkých společně. Udělejte si čas na to, abyste zjistili, co dělá vašeho blízkého šťastným, a pokuste se k němu v této činnosti připojit. I když nebydlíte poblíž, můžete se na jeho koníčky zeptat během telefonických hovorů. „To může být velmi obohacující i pro samotné pečovatele,“ vysvětluje Hashmi. „Často se na tento čas ohlédnou a řeknou: ‚To je nejlepší čas, který jsme mohli strávit, protože jsme viděli, jakou radost to našemu blízkému přineslo.“
Zapojte se do cvičební lekce. Cvičení ve skupině je zábavný způsob, jak si udržet fyzickou kondici a zabránit izolaci seniorů. „Lidé mohou tato cvičení provádět doma, ale pokud jste ve cvičební třídě a cvičíte tai-či, jste zodpovědní jako skupina – a může to být zábavnější,“ říká Hashmi. „Během této aktivity se uvolňuje spousta neurotransmiterů a endorfinů, které nabízejí pozitivní zpětnou vazbu. Mozek vám tedy říká, abyste toho dělali víc, protože z toho máte tak dobrý pocit.“
Přihlaste se na programy v centru pro seniory. Centra pro seniory nabízejí širokou škálu kurzů přizpůsobených starším lidem, od zpěvu po malování akvarelem. Také většina komunit pro seniory přivede odborníky a dobrovolníky, kteří vedou jedinečné aktivity, jako je jóga na židli nebo sochařství.
3. Prosazujte vztahy s vrstevníky i mladšími lidmi.
Podporujte vztahy s ostatními staršími dospělými. Senioři často prožívají věci, kterým mladší lidé – dokonce ani rodinní pečovatelé – nemohou plně porozumět. Podpůrná síť vrstevníků může bojovat proti osamělosti starších lidí tím, že nabízí bezpečný prostor pro rozhovory o starostech, které s sebou přináší věk. Hashmi poznamenává, že starším lidem může být příjemné mluvit o smrti a osamělosti způsobem, na který mladší lidé nejsou zvyklí, takže možnost otevřeně mluvit může pomoci předcházet úzkosti a osamělosti.
Podporujte mezigenerační vztahy. Trávení času s mladšími lidmi může každodenní rutinu oživit. Navázání kontaktů však může být obtížné. „V místnosti plné lidí různého věku se lidé často přikloní k mladším a věnují jim pozornost,“ říká Hashmi. „Mohou si udělat spoustu domněnek o tématech, která je zajímají, nebo o poruchách paměti, aniž by s tímto seniorem prohodili jediné slovo.“
Hashmi navrhuje podporovat advokacii: Hashmi: Povzbuzujte starší blízké, aby začali rozhovor, a připomínejte jim, že se mají o co podělit. „Přestože jsou mladší, prožívají milníky, kterými si senior již prošel. Mají čas se od nich učit,“ říká.
4. Určete „správnou“ míru společenského kontaktu pro svého blízkého.
Nějaký čas o samotě je dobrá věc. Měl váš blízký vždy rád osamělé činnosti, jako je čtení nebo tiché vyrábění? Pokud ano, věnujte čas tomu, abyste pochopili jeho zájmy, a pomozte mu zapojit se do činností, které mu vyhovují. Možná nechtějí mít aktivnější společenský kalendář, než jakému dávali přednost v mladších letech – dbejte na to, abyste naslouchali jejich potřebám a nevnucovali jim vlastní měřítka toho, co se považuje za dostatečně společenský život.
Úroveň energie se s věkem mění. Společenské potřeby vašeho příbuzného se mohly změnit. I když kdysi byli hvězdou večírků, možná jim nyní vyhovuje spíše klidnější prostředí. „Snížený metabolismus, menší chuť k jídlu a vedlejší účinky léků si mohou vybrat svou daň,“ říká Hashmi.
5. Využijte technologické zdroje, abyste zabránili izolaci seniorů.
Využívejte technologie k udržování kontaktu. „Senioři se ve svém životě potýkali s mnoha změnami,“ říká Hashmi. „Takže i když technologie mohou představovat výzvu, není to výzva nepřekonatelná. Mnoho seniorů používá věci jako FaceTime nebo dokonce zařízení jako Alexa, které jim pomáhají zůstat ve spojení.“ Mobilní telefony pro komunikaci s přáteli, tablety pro videohovory s vnoučaty a virtuální domácí asistenti – to vše může usnadnit spojení a zabránit osamělosti starších lidí.
Podívejte se na online komunitní služby. Stránky jako Virtuální centrum pro seniory a chatovací místnosti 65+ mohou být pro seniory vynikajícím místem, kde se mohou setkat s novými přáteli, ventilovat frustrace a učit se novým technologiím, aniž by museli opustit dům. Před registrací na chatovacích stránkách se ujistěte, že váš blízký je obeznámen s možnými internetovými podvody.
Internet je plný zdrojů. Vaši blízcí mohou na internetu najít podnětný a poutavý obsah – od videí z měst, která vždy chtěli navštívit, až po semináře. „Masivní otevřené online kurzy“ neboli MOOC nabízejí kurzy špičkových instruktorů na širokou škálu témat, což je ideální pro seniory, kteří se chtějí dále vzdělávat, ale nemohou navštěvovat osobní kurzy. Vedle praktických možností, jako je psaní závěti a finanční řízení, se nabízí i vše od úvodní čínštiny až po tvorbu webových stránek.
6. Zvažte a odstraňte základní příčiny osamělosti.
K izolaci seniorů přispívají zdravotní faktory. Někdy mohou změny související se zdravotním stavem ztížit starším dospělým navazování kontaktů. Mezi fyzické změny, které mohou vést k osamělosti, patří např:
- Ztráta sluchu. Hashmi uvádí neléčenou ztrátu sluchu jako překážku skupinové socializace. „Bude těžké zapojit se do konverzace a přispět, pokud nemůžete sledovat, co se děje, a lidé kolem vás na to neberou ohled.“
- Zhoršená pohyblivost. Mnoho aktivit vyžaduje přístup k dopravním prostředkům nebo se odehrává na nepřístupných místech. Snažte se pro svého blízkého naplánovat spolehlivou dopravu a předem si u podniků, které plánujete navštívit, ověřte, zda jsou přístupné pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.
- Ztráta paměti. Pro seniory, u kterých dochází k poklesu kognitivních funkcí nebo ztrátě paměti – a to i v počátečních stádiích – může být obtížné udržovat sociální vazby nebo se účastnit aktivit, které je dříve bavily. Prozkoumejte aktivity pro seniory s demencí a najděte pro svého blízkého naplňující a poutavou zábavu.
Stárnutí vede k izolaci. Ageismus není vždy záměrný předsudek. Podle Mezinárodního centra pro dlouhověkost (International Longevity Center) je neúmyslný ageismus – praktiky nebo pravidla prováděné bez vědomí, že jsou vůči seniorům zaujaté – hlavním viníkem blokování starších lidí v aktivitách a příležitostech.
„Příležitosti k sociálnímu propojení mohou být pro staršího člověka velmi minimální, protože velká část společnosti je zaměřena na mladší lidi,“ říká Hashmi. Jako příklad uvádí kurzy cvičení zaměřené na mladší publikum.
Sociální sítě se zmenšují. S přibývajícím věkem se často zmenšují i sociální sítě. Hashmi poznamenává, že stěhování rodiny seniora za prací a vzděláním – spolu s přestěhováním přátel k rodině, přechodem do domova pro seniory nebo jejich odchodem – může vést k větší izolaci.
7. Trávit čas s domácími mazlíčky, aby se zabránilo izolaci seniorů.
Terapie domácími mazlíčky je léčivá. Podle Národního institutu zdraví (National Institutes of Health) už krátký čas strávený se zvířetem spustí v mozku chemickou řetězovou reakci, která sníží hladinu hormonu kortizolu, který vyvolává boj nebo útěk, a zvýší produkci hormonu serotoninu, který navozuje dobrou náladu. Výsledkem je okamžitý pokles srdečního tepu, krevního tlaku a hladiny stresu. Z dlouhodobého hlediska může interakce mezi zvířaty a lidmi snižovat hladinu cholesterolu, bojovat proti depresi a dokonce může pomáhat chránit před srdečními chorobami a mrtvicí.
Je důležité, aby se váš blízký dokázal o svého domácího mazlíčka řádně postarat. Klidné kočky mohou být ideální pro méně pohyblivé jedince, zatímco psi jsou skvělými společníky pro ty, kteří stále chtějí trávit čas procházkami venku nebo mají oplocený dvorek.
Mnoho útulků nabízí možnosti dobrovolnické práce. Útulky mohou mít programy pro milovníky zvířat, kteří se nemohou starat o zvíře na plný úvazek, a některé společnosti poskytující domácí péči přivádějí na schůzky dobře vychované terapeutické psy.
8. Prozkoumejte poradenství, které vám pomůže bojovat s depresí spojenou s izolací.
Pochopte, jak sociální vazby bojují proti depresi. „Kromě zlepšení paměti a fyzické odolnosti je míra deprese mnohem nižší u lidí se silnou sítí sociální podpory,“ říká Hashmi. Pokud se u vašeho blízkého objevují deprese jako vedlejší účinek izolace a osamělosti, zvažte možnost prozkoumat podpůrné skupiny nebo si promluvit s odborníky v místních agenturách pro péči o seniory.
Požádejte o doporučení k odborníkovi, který se specializuje na geriatrickou psychologii. Rozhovor s terapeutem může zabránit izolaci a propojit seniory se sítí odborníků, kteří mohou pomoci zmírnit její následky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) až 13 % starších dospělých trpí nějakým druhem deprese. Diskutujte o příznacích seniorské deprese při příští návštěvě lékaře u vašeho blízkého. Terapie může oddálit postup demence, zmírnit zdravotní problémy a zlepšit celkovou pohodu. Pokud se obáváte, že osamělost vašeho blízkého přerostla v depresi, promluvte si s ním o výhodách terapie.
9. Zvažte pobyt v komunitě pro seniory, abyste předešli izolaci seniorů.
Socializace v domově pro senioryprospívá zdraví a pohodě. Je těžší být osamělý, když jste obklopeni sousedy, přáteli a pečovateli, ať už je to v komunitě pro seniory nebo ve čtvrti s vysokým počtem starších lidí.
Mnohé komunity seniorů byly nuceny omezit aktivity v době vrcholící pandemie koronaviru, aby pomohly udržet starší dospělé v bezpečí. Nyní, když jsou vakcíny široce dostupné, většina komunit nachází „nový normál“, který zahrnuje dostatek sociálních interakcí.
Ve skutečnosti se většina komunit nezávislého bydlení a asistovaného bydlení opět chlubí zařízeními, jako jsou restaurace, týdenní šťastné hodiny a bezpečné prostory pro interakci. Aby se zabránilo osamělosti starších dospělých, mnoho komunit také nabízí dopravu do místních obchodů a divadel, pokud jsou otevřeny, a poskytuje venkovní aktivity, jako je zahradničení, stejně jako akce pro obyvatele .