8 věcí, které to znamená, když vám někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně“

Láska

Bylo vám někdy řečeno: „Sám na tom nejsi tak špatně“? To je něco, co často slyšíte v rozhovorech jako odpověď na kompliment.

Pokud jste někdy byli na jeho příjmu, možná vás zajímá, co to znamená.

Má to být pro vás také kompliment? Nebo vám ten člověk říká, že jste jen průměrní?

Mnoho lidí považovalo toto prohlášení za matoucí a odcházeli z konverzací s otázkami, které jim vířily hlavou.

Pokud jste se někdy takto cítili, máte štěstí!

V tomto článku rozeberu různé významy, které by toto prohlášení mohlo nést, abych pomohl osvětlit tuto záležitost.

Tímto způsobem to budete moci správně interpretovat, když s vámi někdo mluví. A vy sami budete vědět, jak jej správně používat!

Pojďme se tedy podívat, co to doopravdy znamená, když někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně!“

1) Vracejí kompliment

Nejběžnější význam fráze „Nejsi tak špatný sám!“ je to myšleno jako kompliment.

Ačkoli se význam může mírně lišit v závislosti na kontextu, fráze se obecně používá k vyjádření obdivu, respektu a vzájemného porozumění.

Je to způsob, jak říct, že něco děláte dobře nebo že dotyčný obdivuje vaše kvality.

Je to pěkný způsob, jak kompliment vrátit, aniž byste ho museli oplácet, a je to jistý způsob, jak vyjádřit obdiv bez jakéhokoli zaváhání.

Pokud například řeknete: „Vypadáš pěkně“ a dotyčný řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně,“ můžete si tuto frázi vyložit jako: „Jsi také krásná!“

Pokud to říkají s vřelým úsměvem, pak nemusíte přehnaně analyzovat, co tím mysleli. Jednoduše předpokládejte, že k vám cítí totéž a skládají vám upřímný kompliment!

2) Nenápadně vám vyjadřují svůj obdiv

Některým lidem nemusí být příjemné být při skládání komplimentů tak přímý a otevřený.

Takže místo přímého komplimentu, když o nich řeknete něco hezkého, mohli to udělat kruhovým objezdem. Ano, to znamená říct něco jako: „Sám na tom nejsi tak špatně.“

Samozřejmě je to jemnější způsob, jak dát kompliment, ale přesto by vám to mělo vykouzlit úsměv na tváři! V tom je krása slova „sám na tom nejsi tak špatně“ – vyjadřuje stejný význam jako přímý kompliment, aniž by byl příliš arogantní.

To platí zejména v profesionálních prostředích, kde lidé chtějí být trochu rafinovanější a nenápadnější ve způsobu, jakým vyjadřují své uznání. Je to smysluplná fráze, která vám dá vědět, že vaše úsilí bylo zaznamenáno a oceněno.

Takže až příště uslyšíte tuto frázi, berte to jako znamení povzbuzení a pokračujte v tvrdé práci. Koneckonců, vy sami nejste tak špatní!

3) Flirtují s tebou

Když už mluvíme o jemnosti, tady je další důvod, proč lidé říkají: „Sám na tom nejsi tak špatně“ – je to skvělý způsob, jak flirtovat, aniž byste to přehnali!

Přemýšlejte o tom…předstírejte, že jste v baru a mluvíte s někým, kdo vás přitahuje. Když jim skládáte kompliment, může se stát, že se cítí zastrašeni nebo se ostýchají střílet přímou kompliment přímo na vás.

Nebo… to může být pokus znít tajemně. Protože přiznejme si to – díky jemnosti je hra flirtování mnohem zajímavější!

Nenechte se tedy zaskočit, když se setkáte s touto frází – nepředpokládejte hned, že o vás daná osoba nemá zájem. Možná jen chtějí vést konverzaci neformální a pod tlakem, ale stále koketní a okouzlující.

4) Vyjadřují vzájemný respekt

Když někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně!“, může to být jemný způsob, jak vám dát najevo, že respektuje vaše názory a úspěchy.

Je to způsob, jak říct: „Vidím tě, vážím si tě a souhlasím s tvým názorem.“ Tato fráze vypovídá o vzájemném respektu mezi těmito dvěma lidmi.

Ať už jde o reakci na prohlášení nebo jen o vyjádření vzájemné úcty, tato fráze ve vás jistě vzbudí pocit, že jste viděni a že si vás váží.

5) Podporují a povzbuzují

Další možný význam za frází „Sám na tom nejsi tak špatně!“ je sympatie.

V tomto kontextu by to mluvčí mohl říci jako způsob, jak s vámi sympatizovat a nabídnout podporu a povzbuzení.

Například, když řeknete něco ve smyslu: „Kéž bych byl tak dobrý v psaní jako ty!“…

Osoba, se kterou mluvíte, by pak mohla odpovědět: „Sám na tom nejsi tak špatně,“ jako způsob, jak ti dát najevo, že hej, taky umíš dobře psát!

Slyšení těchto slov: „Sám na tom nejsi tak špatně“ může být také skvělým zdrojem útěchy, když máte pocit, že jste udělali chybu nebo jste v něčem selhali.

Je to implicitní způsob, jak říci, že jste ve skutečnosti mnohem lepší, než si myslíte. Je to připomínka toho, že i když možná děláte chyby, neznamená to, že jste ve své práci špatní nebo že váš názor není platný.

Takže až vám příště někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně!“ v této situaci se radujte! Berte to jako povzbuzující znamení a nechte to zvýšit vaši sebedůvěru.

6) Projevují vděčnost

Všechny výše uvedené významy mají pozitivní konotaci.

Ale teď pojďme na neutrální území…

Když někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně!“, může to být prostě způsob, jak vyjádřit vděčnost místo obvyklého „Díky!“

V tomto kontextu je asi nejlepší to nepřehánět a nedělat si z toho velkou hlavu. Mluvčí možná kompliment neopětuje – může jen vyjádřit uznání za to hezké, co jste jim řekli.

V každém případě, i když to nemusí být kompliment, který jste chtěli slyšet, je stále příjemné přijímat tuto frázi jako gesto uznání a dobrých mravů.

To mě vede k mému dalšímu bodu…

7) Jsou jen zdvořilí

Zde je další neutrální význam pro „sám na tom nejsi tak špatně!“ – ten člověk může být prostě velmi laskavý a dobře vychovaný.

Možná to říkají jen proto, že nechtějí oplácet kompliment, který se jim nechce říkat a který by podle nich mohl působit jako neupřímný.

Zároveň ale nechtějí být hrubí.

Jaká je tedy bezpečná a snadná odpověď pro takové časy?

„Sám na tom nejsi tak špatně!“

8) Dávají ti kompliment

8 věcí, které to znamená, když vám někdo řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně“

Stejně jako bychom si rádi mysleli, že „sám na tom nejsi tak špatně!“ vysílá jen dobré vibrace, bohužel někdy ne.

Někdy to nabývá negativního významu, když je použito neupřímně nebo jako kompliment zezadu.

V tomto případě se mluvčí může snažit zlehčovat nebo snižovat to, co jste řekli, a naznačovat, že ve skutečnosti nejste tak dobří.

Problém je v tom, že je těžké určit, zda to mluvčí myslí negativně nebo pozitivně, protože slova, která používají v obou případech, mohou být úplně stejná.

Jak to tedy víte jistě?

Následující část vám ukáže, jak…

Role neverbálních signálů

Pokud jde o komunikaci, řeč těla a neverbální narážky mají obrovský rozdíl ve způsobu, jakým se sdělení objevuje.

Zvaž toto:

„Ach, moc se mi líbí tvůj dnešní outfit!“

„Díky, sám na tom nejsi tak špatně!“

Pokud dotyčná osoba skládá upřímnou poklonu, její prohlášení přijde s vřelým úsměvem, otevřenou řečí těla a optimistickým tónem.

Na druhou stranu, pokud to myslí jako bekhendový kompliment, může komentář přijít s neverbálními narážkami, jako je zvednuté obočí, sarkastický tón a uvolněná řeč těla.

Mohou dokonce říci: „Sám na tom nejsi tak špatně!“ zatímco se na tebe dívá od hlavy až k patě s úšklebkem. (Ano, to se mi stalo a řeknu vám, nebyl to dobrý pocit. Ale pochopil jsem to nahlas a jasně!)

Mezitím, pokud má mluvčí neutrální tón a výrazy obličeje, nemusí to nutně říkat negativně. Mohli to říct jen ze zdvořilosti.

Závěrečné myšlenky

Prohlášení: „Sám na tom nejsi tak špatně“ má většinou pozitivní význam – způsob, jak ti kompliment vrátit a vyjádřit uznání za to, co jsi řekl.

Může však mít také různé významy v závislosti na kontextu a tónu hlasu a řeči těla mluvčího. Abychom porozuměli skutečnému záměru této fráze, je důležité věnovat pozornost těmto neverbálním náznakům.

To znamená, že je důležité používat kontextová vodítka, abyste zjistili, co ten člověk skutečně myslí, když vám říká, že vy sami nejste tak špatní.

Tímto způsobem, až vám někdo příště řekne: „Sám na tom nejsi tak špatně,“ můžete okamžitě dekódovat, co přesně znamenají!

Ohodnotit tento článek
vztahyjakoumeni.cz
Adblock
detector