Při pronájmu bytu je většinou výhodou a úlevou ukořistit volný byt k pronájmu ve spodním patře. Je snazší nastěhovat nábytek a vcházet a vycházet, aniž byste museli stoupat po schodech do vyšších pater.
Radosti ze spodního patra však mohou být krátkodobé, když odpočíváte na gauči ve svém obývacím pokoji a nad hlavou slyšíte hlasité dunění. Ne, to není zemětřesení nebo padající budova kolem vás. Místo toho jsou to vaši sousedé nahoře, kteří šlapou, běhají nebo poskakují ve svém bytě.
Později si uvědomíte, že sousedé jsou hlasití a dělají to pořád. Nemůžete se divit, že vaši sousedé nahoře vědí, že jsou tak hluční.
Může to být také tím, že mají děti a jsou to oni, kdo šlape kolem a ruší váš odpočinek. Bez ohledu na to existuje pocit, že „takhle nemůžu žít a je třeba něco udělat.“
- Co dělá některé lidi tak bezohlednými?
- 11 kroků, jak se vypořádat s dupáním a hlukem sousedů nahoře
- 1. Plánujte dopředu.
- 2. Promluvte si se sousedem.
- 3. Klepněte na strop.
- 4. Noste špunty do uší.
- 5. Odhlučnění stropu.
- 6. Využijte umění kompromisu k dohodě se sousedem.
- 7. Vytvořte papírovou stopu.
- 8. Promluvte si s ostatními sousedy.
- 9. Zapojte svého správce nemovitosti.
- 10. Zavolejte policii.
- 11. Sbalte se a stěhujte se.
- Závěrečné myšlenky o 11 krocích, jak se vypořádat s dupáním a hlukem sousedů nahoře
Co dělá některé lidi tak bezohlednými?
Bezohlední lidé nám vysávají náladu. Nemůžeme zcela zastavit bezmyšlenkovité činy, aby se nám stávaly, ale můžeme kontrolovat, jak na ně reagujeme. Prvním krokem při zjišťování, proč jsou lidé tak bezohlední, je zvážit, co je nutí dělat to, co dělají.
Je snadné myslet na to, jak na nás činy jiných lidí působí, a rychle reagovat první škubavou reakcí, která vás napadne. Chce to však trpělivost, přijetí a empatii, abyste zpomalili a zaujali systematičtější přístup k pochopení jednání druhých.
Existují dva typy bezohledných lidí, které chcete vzít v úvahu. Za prvé, někteří vědí, že jsou bezohlední a je jim to jedno. Ostatní se pak chovají tak, jak jednají, kvůli stresu, kterému jsou denně vystaveni. Ať už je situace jakákoli, jejich dráždivé chování není nutně zaměřeno na nás.
Předpokládejme, že člověk již má hrubou osobnost. V tom případě jsou drsní na všechny, nejen na vás, takže znovu, prosím, neberte si věci osobně. Ale pokud má člověk prostě špatný den, může mít ze svých činů výčitky svědomí a být ohleduplnější k vašim pocitům.
Pamatujte si, že můžete být na příjmu dupání, skákání a běhání, které ničí váš klid… ale není pravděpodobné, že vy jste příčinou.
Mnoho lidí vrací hrubé chování hrubým chováním. Když k tomu dojde, můžete vyprovokovat hrubost, která k vám přichází. V tu chvíli je nejlepším postupem vyhnout se eskalaci situace a nasměrovat ji pozitivnějším směrem. V takovém případě je lepší se této osobě omluvit, aby se problém rozšířil. Pak mohou obě strany místo toho začít přicházet k promyšlenému řešení.
Domov má být naším bezpečným prostorem, místem, kde zpomalit a vykročit z každodenního shonu. Zde je několik kroků, které vám pomohou udržet bezpečnost a zdravý rozum vašeho domova.
11 kroků, jak se vypořádat s dupáním a hlukem sousedů nahoře
1. Plánujte dopředu.
Pokud jste citliví na hluk, měli byste počítat s tím, že stěny bytu jsou tenké a sousedé v patře mohou být hluční. Nejlépe proto může být na začátku zajistit si byt v nejvyšším patře, aby vás neobtěžoval hluk nad hlavou.
Jen si pamatujte, že si stále budete muset uvědomovat zvuky, které možná vydáváte, abyste rušili ty pod vámi. Takže nákup plyšových koberců pro vaše podlahy, abyste snížili hluk vůči sousedům v přízemí, je promyšlený způsob, jak začít.
2. Promluvte si se sousedem.
Jakkoli to zní jednoduše, může to být jedna z nejtěžších věcí, pokud jste nekonfliktní osoba. Klid, který ve svém domově hledáte, se však může dočkat až po upřímném rozhovoru se svým hlučným sousedem.
Samozřejmě je to nepříjemný způsob, jak pozdravit souseda tím, že si stěžujete na zvuky vycházející z jejich bytu. Ale musíte je upozornit na problém a dát jim příležitost věci napravit.
Váš soused si možná neuvědomuje, jak je hlasitý, a rozhodl se více přemýšlet o tom, jak jejich činy ovlivňují lidi kolem nich (nebo pod nimi). Klíčem ke konverzaci se sousedem je udržovat konverzační tón přátelský a ne agresivní.
Nemusíte zvát svého souseda nahoře na večeři, ale jemnější dotek může být stejně snadný jako úsměv, když je uvidíte a pozdravit. Toto chování může pomoci kultivovat přátelské a sousedské prostředí v okolí bytového komplexu.
Pokud to uděláte, mohlo by to usnadnit věci, až se s nimi budete muset setkat později. Neuškodí se jich zeptat, jestli jste dole příliš hluční. Poté se může otevřít dialog, ve kterém se s nimi můžete podělit o své obavy. Pamatujte, že špatný přístup situaci jen zhorší.
3. Klepněte na strop.
Jemné poklepání mopem na strop může být jednoduchým způsobem, jak dát sousedovi nahoře vědět, že ho slyšíte. Pokud jste s nimi již mluvili o hluku vycházejícím z jejich bytu, vaše klepnutí jim připomene, že musí hluk omezit.
Pokud s nimi ještě nemáte mluvit o tom, jak jsou hlasití, po chvíli dostanou nápovědu.
4. Noste špunty do uší.
V závislosti na typu hluku přicházejícího z horního patra jsou špunty do uší skvělou volbou, abyste měli klid. Noste je v noci v posteli nebo když si chcete během dne odpočinout.
Pokud bydlíte ve starší budově, vaši sousedé nahoře si s hlukem možná nedokážou pomoci. Takže pro váš zdravý rozum vyzkoušejte špunty do uší. Pokud ten trik neudělají, je čas zkusit něco jiného.
5. Odhlučnění stropu.
Se souhlasem vašeho pronajímatele si můžete zakoupit a nainstalovat některé polstrované panely na váš strop, abyste snížili hluk přicházející z horního patra. Pokud jste navíc zruční s elektroinstalací, můžete najít i akustické svítidlo, které může posloužit jako zachránce při tolerování hlučných sousedů.
To zcela nezastaví hluk z vaší hlavy, ale utlumí jej, takže zvuky ve vašem bytě v přízemí jsou snesitelnější.
6. Využijte umění kompromisu k dohodě se sousedem.
Hluk přicházející z horního patra může být nevyhnutelný. Takže vy a váš soused nahoře možná budete muset vymyslet kompromis. Pokud se například účastní každodenní aktivity, jako je aerobik, vzpírání nebo hrají hlasitou hudbu, můžete si s nimi promluvit o nejvhodnější denní době, kdy to dělat.
Byli byste překvapeni, jak příjemný a kompromisní může být váš soused v patře, aby udržoval klid v bytovém komplexu.
7. Vytvořte papírovou stopu.
Pokud jste se snažili komunikovat se svým sousedem v patře a hluk přetrvává, možná je čas začít s papírovou stopou. Všimněte si data a denní doby, kdy je váš soused nejhlasitější.
To nemusí být vaše oblíbená možnost a mohlo by vás to obtěžovat. Tyto důkazy však shledáte užitečnými, když podniknete další kroky k udržení zdravého rozumu a dožadujete se klidu.
8. Promluvte si s ostatními sousedy.
Konzultace s ostatními sousedy ve vašem bytovém komplexu je skvělý způsob, jak zjistit, zda hluk vycházející z bytu v patře je izolovaný problém nebo ne. Pokud mají stejný problém, budete mít další, kteří mohou potvrdit váš příběh a věci, které jste zdokumentovali o svých hlučných sousedech nahoře.
V číslech je síla a mít za zády ostatní sousedy vám dává větší šťávu. Zvláště pokud musíte zapojit správce nemovitosti nebo vlastníka budovy.
9. Zapojte svého správce nemovitosti.
Poté, co si vyzkoušíte klepat na strop, mluvit se sousedem a používat špunty do uší, může být vaší jedinou další možností zapojení správce nemovitosti. Pokud je to možné, můžete své obavy řešit e-mailem. Pokud to není možné nebo nefunguje, eskalujte na telefonní hovor.
Je nezbytné, abyste se s nimi podělili o veškerou dokumentaci, kterou máte, a potvrzené příběhy, které máte, se svými ostatními sousedy v komplexu. Dobří správci nemovitostí se okamžitě postarají o situaci a vy začnete žít v klidu.
Pokud to přetrvává, zeptejte se správce nemovitosti, jaký je podle něj nejlepší postup k vyřešení problému.
10. Zavolejte policii.
Zavolat policii může být jedinou možností, která vám zbývá, jak vyřešit rušivé zvuky nahoře, se kterými jste se potýkali. Objeví se policie a bude problém řešit.
To by však mohlo vytvořit určité napětí mezi vámi a vašimi sousedy v patře. Kromě toho byste nechtěli, aby na vás někdo volal policii, takže se snažte se svými hlasitými sousedy mít co nejvíce milosti, než na ně zavoláte úřady.
11. Sbalte se a stěhujte se.
Vyzkoušeli jste klepání na strop, nákup špuntů do uší a zvukovou izolaci stropu. Pak jste zkusili mluvit se svými sousedy v patře a jít k vedení s dokumentací a potvrzením souseda. Poté jste šel o krok dále a kontaktoval úřady.
Všechny možnosti byly vyčerpány a vy stále nemáte naději, že budete mít v bytě klid. Možná je čas sbalit si věci a přestěhovat se na místo, kde budete mít klid a pohodu.
Závěrečné myšlenky o 11 krocích, jak se vypořádat s dupáním a hlukem sousedů nahoře
Jednání s hlasitým sousedem nahoře může být nervy drásající, ale chci vás povzbudit, abyste podnikli kroky nezbytné k tomu, abyste měli doma klid. Nájemné je příliš vysoké a měsíčně platíte příliš mnoho z těžce vydělaných peněz, abyste se vrátili domů a neužili si část plodů své práce.
Mnoho lidí má hlučné sousedy v patře a nedělají s tím vůbec nic. Doufám, že zvolíte jiné řešení. Protože se situace dá zvládnout, záleží na tom, jak se ji rozhodnete napravit.
Říká se: „S medem chytíš víc much než s octem…“, což znamená, že je lepší a efektivnější být přátelský a zdvořilý při jednání s těžkými lidmi, než být náročný a nepřátelský.
Přesto byste měli být pevní a asertivní… jen ne do té míry, že byste ostatní nutili bránit se. To může být užitečné mít na paměti, když mluvíte se svým hlasitým sousedem o hluku vycházejícím z jejich bytu, mluvíte o problému s vedením bytu nebo kontaktujete policii (pokud na to dojde).
Vynášení frustrace na naše sousedy může vytvořit nepřátelskou životní situaci. Navíc, když dáváme najevo své pocity podrážděně a agresivně vůči správci nemovitosti a orgánům činným v trestním řízení, nevyhrajeme s nimi ani žádné body.
Protože působíme jako rozzlobení lidé a v některých ohledech je nechává přemýšlet, zda na celou věc možná nereagujeme přehnaně.
Snažte se tedy co nejlépe zvolit cestu přátelského a míru s těmi mimo váš domov, abyste mohli mít doma klid.