„Polyamorie je nevlastnická, upřímná, zodpovědná a etická filozofie a praxe lásky k více lidem současně,“ uvádí Polyamory Society. „Polyamorie klade důraz na vědomé rozhodování o tom, s kolika partnery chce člověk žít, namísto přijímání společenských norem, které nařizují milovat vždy jen jednu osobu.“
Jak fungují polyamorní vztahy
Být polyamorní znamená mít otevřený intimní nebo romantický vztah s více než jednou osobou najednou. Lidé, kteří jsou polyamorní, mohou mít jakoukoli sexuální orientaci a polyamorní vztahy mohou zahrnovat lidi různých sexuálních orientací.
Na rozdíl od otevřených vztahů se polyamorie vyznačuje citovou i sexuální nebo romantickou intimitou mezi partnery. Na rozdíl od nevěry, cizoložství nebo mimomanželského sexu je polyamorie dobrovolná a je všem zúčastněným sdělena.
Někdy jsou polyamorní vztahy hierarchické (jeden vztah má přednost před ostatními) a někdy jsou rovnocenné. V hierarchickém scénáři může mít osoba primární a sekundární partnery.
- Primární: Primární partner je na vrcholu hierarchické struktury; může to být osoba, se kterou žijete, máte děti nebo se dokonce oženíte. Primární partner není pro polyamorní vztahy nezbytný.
- Sekundární: Sekundární partner či partneři nemusí být ve vašem životě tak provázaní jako primární partner; například nemusíte sdílet bydlení nebo finance, ale přesto si můžete být plně oddáni.
Určujícími aspekty polyamorních vztahů oproti jiným nemonogamním typům vztahů jsou souhlas a komunikace.
Co polyamorie není
Přestože se hranice v polygamních vztazích od těch monogamních značně liší, stále existují. Lidé v polyamorních vztazích mohou, ale nemusí být sezdáni, ačkoli lidé, kteří se označují za polyamorní, mohou odmítat omezení vyplývající ze společenské konvence manželství, a zejména omezení na jednoho partnera.
Polyamorii nelze zaměňovat s bigamií nebo polygamií, která zahrnuje manželství s více než jednou osobou a je ve Spojených státech nezákonná. Neměla by být zaměňována ani se „swingováním“ nebo „výměnou manželů“, kdy páry v zavedených vztazích mají příležitostné sexuální kontakty s lidmi z jiných párů.
Polyamorie také není totéž co „otevřený“ vztah, který zahrnuje dohodu oddaného páru, že jeden nebo oba partneři mohou mít sex s jinými lidmi, aniž by nutně sdíleli informace s ostatními partnery. Polyamorní páry však mohou mít i otevřené vztahy.
„Konsensuální nemonogamie“ je zastřešující termín, který psychologové používají pro označení swingu, otevřených vztahů a polyamorie. Výzkumy naznačují, že více než 20 % Američanů se někdy v životě účastnilo konsensuálního nemonogamního vztahu.
Polyamorie také není typem sexuální orientace nebo genderové identity. Polyamorních vztahů se však mohou účastnit lidé všech orientací a identit, včetně těch, kteří jsou heterosexuální, homosexuální, bisexuální, lesbické, transgenderové, nebinární nebo pansexuální.
Mluvit o polyamorii
Pokud chcete o polyamorii začít mluvit s potenciálním novým partnerem, zvažte zahájení rozhovoru, např:
- Jaký typ vztahu hledáš – exkluzivní nebo neexkluzivní?
- Než začneme mluvit vážně, musím ti říct, že nehledám monogamní vztah.
- Co si myslíte o randění s více lidmi najednou?
- Slyšela jsi někdy o polyamorii? Uvažovali byste někdy o tom, že byste to zkusili?
Typy polyamorních vztahů
Na rozdíl od monogamních vztahů, které jsou z definice omezeny na jednoho partnera, má polyamorie mnoho podob a může se v průběhu času měnit v závislosti na zúčastněných osobách.
Zatímco mnoho polyamorních vztahů se vyznačuje tím, že pár otevřeně a dobrovolně navazuje nezávislé nebo společné vztahy mimo svůj primární vztah, jiní praktikují polyamorii tak, že mají více nezávislých, oddělených vztahů, nebo dokonce vztahy mezi třemi či více lidmi.
Polyamorní vztahy mohou být také vztahy uzavřené. V uzavřeném polyamorním vztahu se jedinci, kteří jsou součástí polyamorní skupiny, dohodnou, že se nebudou stýkat s jinými lidmi ani do vztahu nepřivedou další osoby.
1. Triáda
Triáda, známá také jako „trojice“, označuje vztah se třemi lidmi. Ne všechny tři osoby se však musí stýkat navzájem. Jedna osoba může chodit se dvěma různými lidmi.
2. Čtveřice
Jak název napovídá, čtveřice označuje vztah se čtyřmi lidmi. Tento typ polyamorního vztahu často vzniká, když se dva polyamorní páry setkají a začnou chodit s jednou osobou z druhého páru. Můžete mít také úplnou čtveřici, kdy jsou všichni čtyři členové romanticky nebo sexuálně zapojeni jeden do druhého.
3. Polycule
Tento termín označuje celou síť lidí, kteří jsou romanticky propojeni. Může například zahrnovat vás a vašeho primárního partnera, vašeho sekundárního partnera, sekundárního partnera vašeho primárního partnera, sekundárního partnera vašeho primárního partnera atd.
4. Polyamorie u kuchyňského stolu
Tento termín označuje síť podobnou rodině, kterou tvoří lidé, kteří se navzájem znají. Název pochází ze skutečnosti, že lidé v tomto typu polyamorního vztahu se scházejí u kuchyňského stolu při jídle.
5. Paralelní polyamorie
Paralelní polyamorie označuje vztahy, ve kterých víte o dalších partnerech toho druhého, ale nemáte s nimi téměř žádný kontakt.
6. Sólo polyamorie
Jedinci v sólovém polyamorním vztahu nemají v úmyslu spojit svou identitu nebo životní infrastrukturu se svými partnery. Například nechtějí uzavřít sňatek nebo sdílet domácnost či finance s žádným ze svých partnerů.
7. Závislost na sexu a polyamorie
Většina členů polyamorické komunity odmítá myšlenku, že polyamorie a závislost na sexu spolu nějak souvisejí. Závislost na sexu není definičním znakem polyamorie a polyamorní lidé se nemusí nutně věnovat nadměrné sexuální aktivitě, která je pro závislost na sexu charakteristická. Lidé se závislostí na sexu založenou na touze po více partnerech však mohou být obzvláště přitahováni polyamorní komunitou.
Vyhýbání se vztahovým problémům
Klíčovým rysem polyamorní filozofie je potřeba jasné komunikace a hranic mezi všemi zúčastněnými. Složitost vzájemných vztahů může některé jedince činit zranitelnými vůči zneužívání.
Výzkumy však ukazují, že lidé v konsensuálních nemonogamních vztazích a lidé v monogamních vztazích mají podobnou úroveň psychické pohody a kvality vztahu.
1. Stanovte si pravidla a hranice
Důležitou součástí polyamorie je zajistit, aby všichni partneři byli zajedno, pokud jde o emocionální a fyzické hranice, včetně:
- Kdy a zda prozradit podrobnosti o vztahu nebo o svém polyamorním statusu ostatním.
- Jak často trávit čas jeden s druhým a s dalšími lidmi.
- Jaké sexuální akty jsou v pořádku a jaké ne.
- Jaké bezpečnostní zásady budou všichni dodržovat.
Definice toho, co je v polyamorním vztahu nevěra nebo podvádění, závisí na pravidlech, která si účastníci vztahu stanovili. V polyamorním vztahu se za nevěru často považuje ignorování hranic a pravidel, na kterých se účastníci vztahu dohodli.
2. Vzájemně se podporujte
Stejně jako v monogamním vztahu je důležité podporovat své partnery a projevovat jim úctu a zdvořilost, i když se vám nelíbí partnerův metamour (partner vašeho partnera, který s vámi nemá romantický nebo sexuální vztah).
3. Vyhněte se srovnávání
Ačkoli je to lidská přirozenost, snažte se vyhnout srovnávání. Například nechoďte a neobjednávejte si extravagantní výlet pro dva jen proto, že váš partner měl víkendovou dovolenou s některým ze svých jiných partnerů.
4. Vyjádřete své pocity a potřeby
Žárlivost je běžný pocit, který může v polyamorním vztahu vyplout na povrch. Pro polyamorii je klíčové tyto pocity sdělovat, místo abyste se jimi nechali pohltit. V polyamorii se totiž často používá termín compersion neboli pocit radosti z toho, že je váš partner šťastný s jiným partnerem. Je to opak žárlivosti.
Mezi problémy, které mohou způsobit neúspěch polyamorních vztahů, patří nedostatek hranic, nedostatek podpory, srovnávání, žárlivost a špatná komunikace. Řešení těchto problémů může pomoci zlepšit kvalitu vztahu.
Slova na závěr
Pouze vy se můžete rozhodnout, zda je pro vás polyamorie vhodná. Tento typ vztahu zahrnuje nejen zpochybnění ideálu monogamie, ale také zkoumání toho, co od lásky a romantických partnerů očekáváte. Nakonec je pro šťastný vztah nejdůležitější být upřímný sám k sobě i k partnerovi (partnerům) ohledně svých pocitů.