7 nejčastějších příčin nejistoty

7 nejčastějších příčin nejistoty Sebeuvědomění

Dovolte mi hádat, že si často kladete otázku: „Proč nemůžu nic udělat správně?“.  Možná se vám nelíbí, co vidíte v zrcadle, a máte pocit, že ani na ostatní to nedělá dojem. Nebo jste snad perfekcionista?  Vím, jaké to je mít nízké sebevědomí a denně žít s nejistotou.

Příčin nejistoty je několik.  Pokud však své nejistoty identifikujete a postavíte se jim čelem, můžete minimalizovat jejich negativní dopad na vás.

Co to znamená být nejistý?

Být nejistý znamená být celkově nejistý, mít velké obavy a nedostatek sebedůvěry.  Když je člověk nejistý, pochybuje o své vlastní hodnotě, dovednostech, schopnostech a celkové hodnotě.  Někteří jsou dokonce nejistí do té míry, že se domnívají, že jsou pro ostatní na škodu.

Nejistota má navíc na vás emocionální, psychický i fyzický dopad.   Několik příznaků toho, že je někdo nejistý, je následujících:

  • Jsou úzkostliví ohledně vztahů s ostatními lidmi ve svém životě.
  • Silné pocity nedostatečnosti.
  • Obtíže nebo neschopnost vyrovnat se se stresory.
  • Nejistota ohledně světa.
  • Projevují nedostatek sebeúcty, sebedůvěry a sebehodnocení.

Existuje také mnoho forem nejistoty, se kterými se mnozí z nás potýkají. Mohou mít různý původ a dopad na náš život.  Mohou pramenit z traumatu z minulosti, ze zneužívajícího rodiče nebo ze zneužívajícího vztahu.  Ať už však začaly jakkoli, všechny mají kořeny ve strachu, který se formoval na základě těchto minulých zkušeností.

Pocity, že jste nedostateční, mohly začít v dětství, ale obvykle se přenášejí i do dospělosti a ovlivňují naše vnímání sebe sama a způsob, jakým komunikujeme s lidmi kolem sebe.  Sebeúcta vychází z toho, jak s těmito minulými vztahy a okolním světem zacházíme.  Na vnímání tedy záleží více než na skutečné situaci.

Nejistí lidé mohou být ve svém vnímání světa úzkostní a neklidní.  Nesnažte se proto svou nejistotu skrývat, ale snažte se ji překonat.  Zde je několik nejistot, na které je třeba si dát pozor.

Sociální nejistoty

Sociální nejistota je nedostatek sebedůvěry, že si člověk ve společnosti povede dobře.  Sociální nejistota navíc pramení ze strachu z toho, jak pro člověka dopadne budoucnost, a ne z toho, co se stalo v minulosti.

Lidé se sociální nejistotou se mohou obávat, že:

  • Jejich vzhled je trapný.
  • Že nebudou rozumět věcem, o kterých ostatní žertují.
  • Že řeknou něco nevhodného nebo zraňujícího.
  • Obávají se, že nejsou dostatečně inteligentní, aby mohli přispět do konverzace.

Nejistota ve vztazích

Nejistý člověk s nejistotou ve vztazích není ochoten být zranitelný a důvěřovat druhým.  Jednoduše nevěří, že daná osoba dodrží své sliby a bude se chovat tak, jak se od ní očekává.

Problémy s důvěrou ovlivňují nejistou osobu i každého, s kým je ve vztahu.  A konečně, mohou být také vlezlí a na každém kroku žadonit o vaši pozornost a ujištění.

Nejistota základních potřeb

Je těžké uspět v životě, pokud nemáte odpovídající bydlení, zdraví nebo dostatek jídla.  Když nevíte, odkud bude vaše příští jídlo, kde budou v noci spát, nebo když máte obavy o své duševní či fyzické zdraví, ubírá vám to energii a soustředění na jiné životní záležitosti.  To vytváří fyzické a psychické potíže.

Nejistota ohledně tělesného vzhledu

Lidé s nejistotou ohledně svého tělesného vzhledu zápasí se schopností přesně a objektivně vnímat svůj fyzický vzhled.  V důsledku toho začnou trávit mnoho času a energie obavami o svůj vzhled.

Tato nejistota může být dokonce zaměřena na konkrétní část těla, jako jsou nohy, zuby, kolena, uši nebo nos.  Tato nejistota může navíc pramenit z odsudků druhých, ale odsudek, který si vyřknou sami nad sebou, je mnohem tvrdší.

Kariérní nejistota

Kariérní/pracovní nejistota pramení z toho, že se někdo cítí na pracovišti neschopný.  Pokud trpíte kariérní nejistotou, můžete se cítit zahlceni nejistotou týkající se vaší práce, připadáte si jako podvodník, jste zmatení, váháte s rozhodováním a přemáhají vás pocity pochybností.

Když je člověk nejistý, pochybuje o své vlastní hodnotě, dovednostech, schopnostech a celkové hodnotě.

Podobně jako nejistotu v kariéře a zaměstnání zažívají stejný typ nejistoty i studenti ve škole.  Ta přichází při zpochybňování jejich inteligence a schopnosti plnit úkoly a aplikovat znalosti, které jim byly předány ve třídě.

V případě kariérní i školní nejistoty se lidé obávají svých schopností a nechávají úkoly nedokončené, protože se nesnaží.

Důsledky nejistoty

Zde jsou některé z nejvýznamnějších důsledků nejistoty:

  1. Přeháníte své problémy a děláte z komára velblouda.
  2. Procházíte v neustálém stavu paranoie.
  3. Máte problémy důvěřovat lidem a cítíte se opuštění.
  4. Nasazujete si před ostatními masky, abyste skryli své skutečné pocity.
  5. Bojíte se dělat rozhodnutí.
  6. Cítíte se nepřijatí a nedocenění, protože jen zřídkakdy vyjadřujete své znalosti a zkušenosti.
  7. Nedaří se vám přijímat rozhodnutí, která se vám líbí, takže jste z toho velmi nešťastní.
  8. Vytváří to konflikty a poškozuje vztahy, protože jste ostražití a ostatní si musí vaše myšlenky a perspektivy domýšlet.
  9. Bojujete o dlouhodobé a zdravé vztahy s rodinou, přáteli a v zaměstnání.  Tento boj dokonce ovlivňuje i milostné vztahy. 
  10. Domníváte se, že vám nikdo doopravdy nerozumí, protože se zdá, že vás ostatní znají jen podle falešné osobnosti, kterou vystupujete, podle vašeho zakamuflovaného obrazu.

7 nejčastějších příčin nejistoty

Nejistotu člověka mohou vyvolat jeho životní zkušenosti.  Může jít také o zděděný biologický rys předávaný z generace na generaci, který se projevuje osobností a temperamentem člověka. Přestože odborníci nedokážou zcela pochopit původ nejistoty, existují souvislosti spojené s mnoha příčinami.

1.  Nedostatek citové podpory

Mnozí z vás se potýkají s nejistotou, protože neměli v rodině členy, kteří by vás milovali a podporovali.  Dále může nejistota existovat kvůli normám, které nastavují lidé, s nimiž přicházíme do styku.

Pokud mají tendenci nás odsuzovat, může to v nás vyvolat vnitřní nejistotu v naději, že nás nebudou odsuzovat také.

2.  Nedostatek emoční inteligence

Nejistí lidé mohou být takoví kvůli nízké emoční inteligenci.  Nedokážou správně sledovat své pocity a pocity ostatních kolem sebe.  To vede k nedostatku důvěry a nezdravým vztahům.

3.  Nenaplněné potřeby

Mnozí se potýkají s nejistotou, protože zažili nedostatek svých základních potřeb, jako je jídlo, oblečení, přístřeší a bezpečí.  To způsobuje psychický boj o nalezení bezpečí a uspokojení kvůli minulým okolnostem.

4.  Nedostatek otevřenosti a přijetí

Nejistota může pramenit z nedostatku přijetí a otevřenosti vůči druhým.  Když k tomu dojde, nejste spokojeni s novými lidmi a situacemi.

Navíc se ani neprojevuje velká zvědavost, ale spíše strach a stres z toho, jak vás ostatní vnímají.  To nejistému člověku nedovoluje, aby se uvolnil.

5.  Mezilidské konflikty

Mezilidské konflikty mohou způsobit, že je člověk nejistý.  Mají tendenci být méně příjemní a nebývají příliš vstřícní, empatičtí nebo podporující.  Pobyt ve společenských situacích může způsobit, že se nejistý člověk cítí ještě méně bezpečně.

6.  Hledání významu v nesprávných věcech

Mnozí jsou nejistí, protože hledají jistotu v nesprávných věcech.  Kromě toho mají nezdravé vazby na své děti, manžele, kariéru, nadání, talent, hmotné statky a na to, jak se jeví ostatním.

Pocity, že jste nedostateční, mohly začít v dětství, ale obvykle se přenášejí i do dospělosti a ovlivňují naše vnímání sebe sama a způsob, jakým komunikujeme s lidmi kolem sebe.

Nic z toho nás nemůže skutečně uspokojit ani zajistit.  Pokud člověk jednu z těchto věcí ztratí, může to způsobit, že se nejistota výrazně projeví.

7.  Tragické okolnosti a zneužívání

Ať už se jednalo o úmrtí blízké osoby, nevěru v manželství, milostný vztah nebo fyzické či citové zneužívání, mohou v člověku vyvolat nejistotu.

Vkládání jistoty do druhých nás bohužel může připravit na selhání.  Je tak klišovité říkat druhým, že tu pro ně „vždycky“ budeme, ale ve skutečnosti je to prostě nemožné.  V životě se dějí různé věci, ať už jde o nemoc nebo smrt, a není moudré zcela vkládat svou jistotu do lidí.  Ale reálně to stejně téměř všichni děláme.

Nevěra může způsobit, že se člověk cítí „méně než dost“ a postrádá sebedůvěru a jistotu, aby mohl jít dál.

Nejistota může být navíc důsledkem zneužívání.  Citové zneužívání může mít mnoho podob.  Pochází od lidí, kteří byli nadměrně kritizováni a byla napadána jejich sebeúcta.

Kromě toho může přijít kvůli partnerovi, který se pokoušel kontrolovat váš vzhled, pouštěl vám plyn, utínal rozhovory, o které jste se snažili, sledoval vaše aktivity a izoloval vás od ostatních.

Kroky k překonání nejistoty

Překonání nejistoty může být obtížné. Není to však nemožné. Zde je několik věcí, které můžete udělat pro překonání nejistoty.

  1. Přiznejte si, že ve svém životě máte oblasti nejistoty.
  2. Sdělte své obavy ohledně nejistot někomu, komu můžete důvěřovat.
  3. Zhodnoťte důvody své nejistoty a rozpoznejte emocionální červené vlajky.
  4. Distancujte se od dospělých tyranů a jiných osob, které vás citově zneužívají.
  5. Zpochybněte vlastní negativní sebepojetí.
  6. Začněte provádět malé změny ke zlepšení svého fyzického zdraví.  Pomůže to i vašemu duševnímu zdraví.
  7. Oslavujte své odlišnosti a přijměte, že máte svá omezení.
  8. Vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže vyléčit se z traumat z minulosti spojených s nejistotou a špatným sebepojetím.

Závěrečné myšlenky k 7 nejčastějším příčinám nejistoty

Většina lidí, kteří se cítí nejistí, nechce, aby o tom někdo věděl.  Přesto je síla v tom, že se o své pocity podělíte s někým, komu důvěřujete, a získáte pomoc při jejich překonávání.

Nejistota může pramenit z mnoha okolností – mimo jiné například ze špatných studijních výsledků, stresujících životních zkušeností, zneužívání ve vztazích, chronických zdravotních potíží a psychických problémů.  Tyto minulé okolnosti vás však nemusí okrádat o přítomnost… ani nemusí vyvolávat obavy týkající se budoucnosti.

Nejistota je u většiny lidí běžná, neměla by však dojít tak daleko, aby ovládla váš život a vaše rozhodnutí… a narušila vaše vztahy a každodenní aktivity.  V takovém případě je pro vás k dispozici pomoc.  Promluvte si s přítelem nebo členem rodiny nebo vyhledejte terapeuta, který vám pomůže vzít váš život zpět.

Ohodnotit tento článek
vztahyjakoumeni.cz
Adblock
detector